sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiPatroni Roku 2024: Witold Gombrowicz

Patroni Roku 2024: Witold Gombrowicz

Sejm i Senat RP co roku wybierają zasłużone dla polskiej nauki, kultury i sztuki osoby, którym poświęcony będzie dany rok.

Fot. Archiwum prywatne

Zgodnie z podjętymi przez obie izby parlamentu uchwałami 2024 jest rokiem: Marka Hłaski, arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Rodziny Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego, Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Władysława Zamoyskiego i Polskich Olimpijczyków. Decyzją Senatu rok 2024 jest także Rokiem Edukacji Ekonomicznej.

Witold Marian Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 w Małoszycach, zmarł 24 lipca 1969 w Vence. Był polskim powieściopisarzem, nowelistą i dramaturgiem. Jego najważniejsze dzieła to powieści: „Ferdydurke”, „Trans-Atlantyk”, „Pornografia” i „Kosmos” oraz dramaty: „Iwona, księżniczka Burgunda” oraz „Ślub”. Trzykrotnie znajdował się w gronie kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, której jednak nigdy nie otrzymał. Należy do najczęściej tłumaczonych autorów polskich.

W uchwale ustanawiającej obecny rok Rokiem Gombrowicza senatorowie podkreślili, że 120. rocznica urodzin pisarza stanowi doskonałą okazję do wzmocnienia potrzeby obecności jego dzieł i myśli w zbiorowej świadomości Polaków. „Pomagają one nie tylko zrozumieć skomplikowaną rzeczywistość, ale również umożliwiają rzetelną jej ocenę i uniknięcie schematycznych, skonwencjonalizowanych sądów, które w praktyce okazują się destrukcyjne dla wszelkich przejawów indywidualizmu” – napisano w uchwale.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -