sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiAmerykański sen nastolatka z Krakowa

Amerykański sen nastolatka z Krakowa

Michał Lipiec to uczeń V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Latem 2023 roku w odstępie zaledwie kilku tygodni zdobył trzy medale na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych: złoty z chemii (Zurych, Szwajcaria), srebrny z fizyki (Tokio, Japonia) oraz brązowy z matematyki (Chiba, Japonia). W sumie zdolny licealista ma na swoim koncie sześć medali międzynarodowych olimpiad w przedmiotach ścisłych.

18-letni Michał Lipiec zdobył medale na międzynarodowych olimpiadach z chemii, fizyki i matematyki. Fot. Miasto Kraków

Obecnie Michał uczy się w klasie maturalnej, ale jego sukcesy zostały zauważone przez światowe uniwersytety. O Michała zabiega Harvard University, MIT (Massachusetts Institute of Technology) i Caltech (California Institute of Technology) ze Stanów Zjednoczonych oraz University of Cambridge w Wielkiej Brytanii. Wszystkie te uczelnie złożyły młodemu Polakowi oficjalne oferty podjęcia studiów oraz zaproponowały stypendium.

Krakowskie liceum, do którego uczęszcza Michał, dumnie chwali się jego wybitnymi osiągnięciami. W ubiegłym roku szkoła na swojej stronie informowała, że uczeń rozpoczął już pracę naukową, uczestnicząc w projektach Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Nielsa Bohra w Kopenhadze. Michał Lipiec jest też laureatem kilku wyróżnień przyznawanych przez Miasto Kraków. W 2021 roku otrzymał Nagrodę Edukacyjną Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, a za sukcesy na olimpiadach przedmiotowych otrzymał Laur Olimpijski 2021/2022.

W wywiadzie dla Społecznego Towarzystwa Oświatowego chłopak opowiedział o swoich planach na przyszłość. – Jedyne, co wiem, to że podobnie jak wielu młodych ludzi będę próbował coś w tym świecie zmienić na lepsze. A czy moje próby będą przebiegały za pośrednictwem czystej chemii, matematyki czy fizyki, czy może wszystkiego naraz – czas pokaże – mówił.

Oprócz pracy naukowej uczeń znajduje też czas na inne zainteresowania. W tym roku brał udział m.in. w półmaratonie i Mistrzostwach Polski w Biegu Górskim.

AD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -