niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaDziałySylwetkiPatroni 2022: Wanda Rutkiewicz

Patroni 2022: Wanda Rutkiewicz

Himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest.

Fot. wikipedia

Wanda Rutkiewicz-Błaszkiewicz urodziła się w 1943 r. w Płungianach (obecnie Litwa). Przez znaczną część życia była jednak związana z Wrocławiem. Tam uczęszczała do szkoły średniej, II Liceum Ogólnokształcącego, a następnie studiowała na Politechnice Wrocławskiej. Z zawodu elektronik, jednak zapisała się w historii jako jedna z najwybitniejszych światowych himalaistek. W lipcu 1962 r., w szkółce taternickiej na Hali Gąsienicowej, zaczęła swą wspinaczkową przygodę z Tatrami. Niezwykle utalentowana, wspinała się w Alpach, Pamirze, Hindukuszu, Himalajach. Była pionierką himalaizmu kobiecego.

Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi. Jak przypomnieli posłowie w uchwale, tego samego dnia, 16 października 1978 r., Karol Wojtyła został papieżem. „Rok później w czasie wizyty w Polsce Jan Paweł II powiedział do Wandy Rutkiewicz: >>Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko<<” – dodali.

23 czerwca 1986 r. Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie K2 jako pierwsza kobieta. Zdobyła 8 spośród 14 ośmiotysięczników. 30 lat temu, w maju 1992 r., w drodze na Kanczendzongę – swój dziewiąty ośmiotysięcznik – Wanda Rutkiewicz zaginęła. Jej ciała nie odnaleziono do dzisiaj.

„Pokonywała bariery, została prekursorką kobiecych zespołów górskich, bo nie godziła się, by zdolne alpinistki >>były wyłącznie broszkami w męskich wyprawach<<. Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją” – podkreślił Sejm. Posłowie przypomnieli, że w latach 80. Wanda Rutkiewicz należała do „Solidarności”, działała też w opozycji demokratycznej.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -