sobota, 24 lutego, 2024

Nela zimową porą

Hej pamiętacie Nelę? Już kiedyś o niej pisałam… Nela to prawdopodobnie najmłodsza reporterka świata, która podróżuje od piątego roku życia. Kocha przyrodę i wyprawy. Jej idolem jest Steve Irvin, którego wzorem chce ratować zwierzęta i podróżować wszędzie tam, gdzie poniosą ją wyobraźnia i marzenia. Jej przydomek wiąże się ze stworzoną przez siebie serią książek dla dzieci, w której w główną rolę wciela się ona sama.

„Nela mała reporterka” jest bohaterką i narratorką serii książek podróżniczych, opisujących wyprawy małej dziewczynki do egzotycznych krajów. Zwiedziła m.in.: Boliwię, Etiopię, Wietnam, Japonię, Tanzanię, Peru, Mauritius i wiele, wiele innych. W swoich książkach przedstawia niezwykle barwny obraz świata widziany z perspektywy dziecka. Według wydawcy Nela podróżuje z rodzicami, którzy dokumentują wyjazdy, a następnie produkują programy z jej udziałem.

Tym razem chciałam polecić serię książek o tematyce zimowej, gdzie Nela zabierze czytelników w podróż po mroźnych terenach Grenlandii, Finlandii i Islandii, aby wspólnie gnać w psim zaprzęgu czy lodołamaczem przedzierać się przez zamarznięte morze otoczone górami lodowca. W tym na pozór lodowatym świecie Nela jak zwykle spotka wiele niezwykłych zwierząt, od psów husky o niesamowitym spojrzeniu po przesympatyczne maskonury z charakterystycznym żółto-pomarańczowym dziobem. Czytelnicy poznają również odpowiedź na pytanie, czy renifery świecą w nocy? Razem z Nelą czeka nas jeszcze jedna, magiczna wyprawa – do wioski Świętego Mikołaja. Czy uda jej się spotkać z Mikołajem i dowiedzieć, czy aby na pewno wszystkie listy od dzieci do niego docierają? Czy pozna pomocników Świętego oraz jego dzielne renifery? Odpowiedzi na te oraz inne pytania, czytelnicy znajdą w książce „Nela na Kole Podbiegunowym”.

Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2016 r. książka pt. „Nela na kole podbiegunowym” w 2017 roku została włączona do kanonu lektur w polskich szkołach jako lektura uzupełniająca w VIII klasie. Książki Neli Małej Reporterki to kopalnia wiedzy – uczą, rozwijają wyobraźnię i pokazują, jak ważne w życiu są marzenia i dążenie do ich realizacji.

Kolejna książka zimowa bliżej przybliża nam życie zwierząt mieszkających na północnej półkuli naszej planety. Pierwsze miejsce, w jakie zabiera nas Nela w książce „Nela i polarne zwierzęta, to Grenlandia, gdzie wśród lądolodu szukamy niedźwiedzi polarnych, które – choć przyjaźnie wyglądają – są bardzo niebezpiecznymi zwierzętami. Dowiadujemy się czym są niedźwiedzie pizzly oraz że szczęśliwe misie wydają dźwięki jak motorynka. Autorka opowiada również jak znaleźć lisa polarnego w arktycznych lasach oraz foki u wybrzeży Szkocji.

Najbardziej interesujące zwierzęta zawsze ukrywają się w morskich głębinach.
W Szkocji Nela pływa z długoszparami (rekinami olbrzymimi), które pomimo wielkich rozmiarów żywią się mikroskopijnym planktonem. Dwunastometrowy rekin z ogromną otwartą paszczą przepływa tuż obok niej. Nela zabierze Was też na nurkowanie na zimnolubnej rafie, która wygląda zupełnie inaczej niż ta z ciepłych mórz. Nela nazywa ją „śnieżną rafą”. Każde z prezentowanych w książce zwierząt możemy poznać dzięki szczegółowym opisom i specjalnym symbolom, które młoda podróżniczka zamieściła w swojej książce.

Jak zwykle książki Neli to nie tylko mnóstwo ciekawych informacji. To również piękne zdjęcia, mapy, porady oraz ukryte kody QR, które przekierowują do specjalnej, darmowej aplikacji, dającej dostęp do dodatkowych i niepublikowanych wcześniej filmików z przygodami Neli. Wspaniała zabawa na wciąż jeszcze zimowe wieczory gwarantowana.

Sylwia Wadach Kloczkowska


Bibliografia:

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -