niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsPasowanie na ucznia w Szkole Języka Polskiego w Bostonie

Pasowanie na ucznia w Szkole Języka Polskiego w Bostonie

Tradycją naszej szkoły jest, że uczniowie w pierwszą sobotę listopada przeżywają swoją pierwszą ważną uroczystość, jaką jest pasowanie na ucznia pierwszej klasy. I tak 5 listopada 2022 roku w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II odbyła sie piękna uroczystość ślubowania. Pierwszaki odświętnie ubrane weszły w szeregi braci szkolnej pod przewodnictwem wychowawczyni Eweliny Olszewskiej. Najpierw odśpiewano hymny państwowe: polski i amerykański, a następnie dyrektor szkoły Jan Kozak powitał wszystkich zebranych na tej uroczystości.

Pierwszoklasiści podekscytowani i przejęci, w obecności swoich najbliższych, rozpoczęli występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Uczniowie po mistrzowsku zaprezentowali wiersz pt. „Rzepka” Juliana Tuwima wraz z klasą siódmą, która zarazem witała pierwszoklasistów. Pierwszaki zatańczyli „Poleczkę”, a także zaśpiewali piosenkę pt. „Puk, puk to ja – mały uczeń pierwszaczek”. Po zakończeniu części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, za który odpowiadali uczniowie klasy ósmej, pani wicedyrektor Małgorzata Klincewicz dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Wielką kredką, jak czarodziejską różdżką, dotykała ramion swoich podopiecznych.

Nie obyło się też bez upominków i dyplomów oraz pamiątkowych zdjęć. Na zakończenie rodzice zorganizowali „słodkie” przyjęcie, a komitet rodzicielski kupił pizze. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci, jako wielkie przeżycie i niezapomniana, radosna chwila.

Sylwia Wadach-Kloczkowska
Fot. Biały Orzeł


Głos nauczyciela…

Przygotowania do ślubowania zaczęły się zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego. Nie było łatwo, ponieważ pracę w Szkole Języka Polskiego w Bostonie rozpoczęłam właśnie we wrześniu tego roku. Nie znałam dzieci, nauczycieli, rodziców… Na szczęście wszyscy wyciągnęli pomocną dłoń w organizacji tej uroczystości. Scenariusz przedstawienia powstał dość szybko, jednak zmieniał się i ewoluował z każdą próbą.

Do oficjalnych przygotowań dołączyła klasa 7 wraz z wychowawczynią – panią Małgorzatą Momot-Hurst. Następnie odbyło się pasowanie na ucznia, do którego przystąpiło 14 dzielnych, pięknie ubranych „Pierwszaków”. Cieszę się, że moi uczniowie oficjalnie dołączyli do grona uczniów Szkoły Języka Polskiego w Bostonie.

Z serca dziękuję Dyrekcji, Nauczycielom oraz Rodzicom za wszelką pomoc. Moi Drodzy – bez tej pomocy nie byłoby tak wspaniale! Muszę przyznać, że ten dzień na długo zostanie w mojej pamięci. Było to dla mnie też małe, osobiste „Pasowanie”.

Ewelina Olszewska
Wychowawczyni klasy 1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -