Dodatkowe $600 na każdą osobę, kolejna transza pożyczek PPP oraz możliwość odliczenia przez pracodawców podatków od pracowników to tylko niektóre przywileje, zawarte w kolejnym pakiecie ekonomicznym – tak zwanym „Stimulus Package”, który uchwalony został na przełomie roku. O tym, co znaczą one dla osób prywatnych oraz jak z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, opowiadał niedawno w internetowym seminarium Henry Rinder, księgowy z firmy Smolin, mający 30-letnie doświadczenie w branży. Towarzyszyli mu Dan Kruesi oraz Christine Melilli z tej samej firmy księgowych i doradców podatkowo-finansowych, która mieści się w Fairfield, New Jersey.
Kolejne czeki dostanie większość Amerykanów. Osoby zarabiające mniej niż $75,000 rocznie bądź $150,000 w przypadku małżeństw, kwalifikują się na zapomogę w wysokości $600 na każdą dorosłą osobę oraz każde dziecko. Ustawa pozwoli też osobom prywatnym odliczyć do $300 w przypadku osób rozliczających się osobno bądź $600 w przypadku osób rozliczających się wspólnie za donacje przekazane dna rzecz niedochodowych organizacji. Warto wspomnieć również, że przy alokacji zapomóg w kwietniu ubiegłego roku brano pod uwagę zarobki wg rozliczeń z 2018 bądź 2019 roku. Obecna transza uwzględnia zarobki z 2020 roku w przypadku osób, które już się rozliczyły. Jest to istotne, bo w przypadku wielu osób ich zarobki drastycznie zmniejszyły się w 2020 roku ze względu na pandemię. Ten model będzie dotyczył również kolejnych zapomóg, jakie rozważane są obecnie w Kongresie.
W przypadku firm, jak tłumaczy Christine Melilli, główną formą zasiłku jest druga transza pożyczek PPP (Payroll Protecion Progam), z których minimum 60% musi być wykorzystane na wynagrodzenia dla pracowników, a reszta na inne kwalifikujące się wydatki. Pożyczki te z reguły są umarzane. Zmianie uległa tym razem maksymalna wartość pożyczki – w pierwszej turze wnioskować można było o kwotę do 10 milionów, a obecnie tylko do dwóch milionów. Firmy ubiegające się o pożyczkę muszą też wykazać minimum 25% strat w obrotach w co najmniej jednym kwartale zeszłego roku. O pożyczkę PPP ubiegać się mogą firmy, które zatrudniają do 300 osób, czyli o 200 mniej niż w pierwszej turze wiosną ubiegłego roku. Warto wspomnieć, że umorzona kwota pożyczki nie podlega opodatkowaniu.
Rządowy pakiet stymulacyjny zawiera też około 70 innych zapisów dotyczących ulg podatkowych bądź kosztów, jakie firmy mogą odpisać od dochodu. Wg ustawy niektóre ulgi podatkowe, takie jak podatek akcyzowy na niektóre napoje lub kredyty związane z utrzymaniem torów kolejowych, stały się permanentnymi. Inne, takie jak kredyty dotyczące nowych rynków (new market tax credit) bądź szans zatrudniania (work opportunity tax credit), zostały przedłużone o 5 lat. Ulgi podatkowe przedłużone o rok dotyczą głównie branż związanych z energetyką oraz nowymi źródłami energii.
Właściciele biznesów będą również mogli odpisać 100% kosztów diety, czyli tak zwanego „meal allowance deduction” w rozliczeniach za lata 2021 oraz 2022. Wcześniej odpisać można było tylko 50%. Zmiana w prawie jest korzystna dla właścicieli firm, ale ma na celu również wsparcie branży gastronomicznej, jednej z najbardziej poszkodowanych przez pandemię. Kolejną zmiana są kredyty za płatne urlopy chorobowe bądź rodzinne, które do końca 2020 roku mogły być uzasadnione powodami związanymi z pandemią. Ulga podatkowa została przedłużona do końca marca 2021, lecz od nowego roku pracodawcy nie są zobowiązani oferować takich urlopów. Do końca czerwca bieżącego roku przedłużona została ulga związana z podatkami od listy płac, tak zwany Employee Renetion Credit, która pokrywa cześć podatków od wynagrodzeń wypłaconych począwszy od 12 marca ubiegłego roku, do maksymalnie $7,000 od pracownika za kwartał. Kolejna ulga podatkowa, z której skorzystać mogą pracodawcy, to Opportunity Tax Credit dla firm zatrudniających pracownika z jednej z 10 grup docelowych.
Obecne, poprzednie i potencjalnie przyszłościowe federalne pakiety zapomogowe niosą za sobą cały wachlarz ulg, kredytów i zmian w prawie podatkowym. Jak sugeruje Henry Rinder z firmy Smolin, każdy powinien skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie i upewnić się, że w pełni z nich skorzystał. – Jest wiele oszczędności, z których można skorzystać przy rozliczeniu za zeszły rok, ale w dużej mierze zależy to od świadomości i biegłości osoby przygotowującej rozliczenie – tłumaczy Henry Rinder.
WEM
Kontakt z firmą Smolin w języku polskim można nawiązać pod nr. 973-439-7200 (wew. 1100), kontaktując się z Alicją Petrow bądź pisząc na apetrow@smolin.com. Henry Rinder, którego wypowiedzi uwzględnione są w powyższym artykule, również mówi biegle po polsku.