wtorek, 4 października, 2022
Strona głównaWiadomościPolskaOznaki trendu spadkowego zachorowań

Oznaki trendu spadkowego zachorowań

Mamy oznaki trendu spadkowego zachorowań na COVID; nadal jednak musimy utrzymywać rygor sanitarny. Nie ma pola do luzowania obostrzeń – powiedział w piątek na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Warszawa, 07.10.2020. Koronawirus w Polsce. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas konferencji prasowej przed siedzibą resortu w Warszawie, 7 bm. MZ podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 3003 osób. Z powodu COVID–19 zmarło 75 chorych. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii. (mr) PAP/Leszek Szymański

W piątek ministerstwo zdrowia poinformowało o 17 847 nowych zakażeniach koronawirusem i zgonach kolejnych 595 osób.

Andrusiewicz na konferencji prasowej podkreślił, że ten wynik jest w pełni miarodajny. „Wciąż wykonujemy dużo testów, dzisiaj ponad 83 tysięcy, więc jest to w pełni odzwierciedlenie tego, co się dzieje w sytuacji epidemicznej w naszym kraju” – wskazał rzecznik MZ.

„Na pewno mamy oznaki trendu, który się umacnia i jest to trend spadkowy. Jeśli spojrzymy na dane z województw, to mamy tylko dwa takie, które notują ponad 60 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców – Śląsk i Dolny Śląsk, natomiast w sytuacji całego kraju mamy tę liczbę na poziomie 49,2 zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców, więc widzimy ten spadek w nawiązaniu do poprzednich dni” – mówił.

Andrusiewicz zwrócił też uwagę, że „widzimy też delikatny spadek liczby wyników pozytywnych (testów), bo w tej chwili mówimy o 23–procentowej wynikowości, czyli tyle to są wyniki pozytywne. Widać więc to światełko w tunelu, które może sugerować, że będziemy powoli wychodzić z tej dość dużej trzeciej fali zakażeń”.

Jego zdaniem świadczyć o tym może też spadająca liczba wyjazdów karetek pogotowia, która w tej chwili ukształtowała się, jak podał, na poziomie 9300.

Ale – dodał rzecznik MZ – „jeżeli chcemy z optymizmem patrzeć w przyszłość, to nadal musimy utrzymać rygor sanitarno–epidemiologiczny. To, że pojawi się światełko w tunelu to nie znak, że już dzisiaj możemy w nadmiarowy sposób poluzować obostrzenia. Dzisiaj nie ma pola do luzowania obostrzeń, które nas obowiązują”. (PAP)

Dorota Stelmaszczyk
dst/ godl/

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -