niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkOstatnie pożegnanie Edwarda Mosberga

Ostatnie pożegnanie Edwarda Mosberga

W nocy ze środy na czwartek 22 września w wieku 96 lat zmarł Edward Mosberg, polski Żyd ocalony z Holokaustu, zaangażowany w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu.

Edward Mosberg zmarł w New Jersey w wieku 96 lat. Fot. Getty Images

Edward Mosberg urodził się 6 stycznia 1926 roku w Krakowie. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Jako 15-latek trafił do krakowskiego getta, po jego likwidacji został przeniesiony do obozu KL Plaszow. W czasie wojny śmierć poniosło kilkunastu członków jego rodziny, w tym dziadkowie, matka i siostry.

W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku. Mieszkał w New Jersey. Działał na rzecz poprawy stosunków polsko-żydowskich. Wielokrotnie mówił także o odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny światowej. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za „budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście”.

Edward Mosberg wielokrotnie uczestniczył w uroczystościach w byłych niemieckich obozach śmierci m.in. w Mauthausen i Marszu Żywych w Auschwitz. W kwietniu br. ostatni raz przyleciał z Nowego Jorku, by wziąć udział w tym wydarzeniu.

W czerwcu 2019 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył Edwarda Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów.

W kwietniu br. Edward Mosberg po raz ostatni uczestniczył w Marszu Żywych w Auschwitz. Fot. KPRP

O śmierci Edwarda Mosberga poinformował konsul RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. „Odszedł pan Edward Mosberg, najwspanialszy człowiek, jakiego kiedykolwiek poznałem. Był Ocalałym z Holokaustu, szlachetnym człowiekiem i wielkim polskim patriotą pełnym energii do końca swojego 96-letniego życia. Mój osobisty mentor. Niezastąpiony. Proszę, módlcie się za niego i jego rodzinę” – napisał na Twitterze Kubicki.

W ostatnim pożegnaniu Edwarda Mosberga wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, który akurat przebywał w Nowym Jorku. Towarzyszyła mu małżonka Agata Kornhauser-Duda. „Pożegnaliśmy Pana Edwarda Mosberga, Ocalałego z Holokaustu polskiego Żyda, niestrudzonego i odważnego Świadka historii, Patriotę, niezłomnego Obrońcę dobrego imienia Polski i Polaków. Dziękujemy Panu Bogu za Jego piękne życie” – napisał prezydent Polski w mediach społecznościowych. Poinformował także o odznaczeniu pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, najwyższym polskim odznaczeniem w tej klasie, które to odznaczenie zostanie przekazane córkom pana Edwarda.

opr. WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -