piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyWspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek

Wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek

Są takie momenty, kiedy odległość w czasie i przestrzeni nie stanowi przeszkody. Momenty, w których czujemy, że jesteśmy częścią wspaniałej narodowej wspólnoty, a nasza polska historia – choć czasem bolesna – jest czymś, co nas łączy nierozerwalnymi więzami. Takim właśnie momentem był bez wątpienia koncert „Wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek”, który odbył się w niedzielę, 25 września w przepięknej auli Felician University w Lodi, NJ.

Dyrektor Polskiej Szkoły im. św. S. Kostki w Wallington i pomysłodawczyni koncertu Agnieszka Kasprzak powitała zebranych. Fot. Archiwum organizatorów

Pomysł i realizacja

Pomysłodawczynią i głównym organizatorem tego wydarzenia była Agnieszka Kasprzak, dyrektor Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Wallington, NJ, która od lat marzyła o tym, by muzyką i wspólnym śpiewem pokazać, jak mocno bije polskie serce amerykańskiej Polonii, dla której historia Polski jest wciąż żywa i ważna. Udało jej się znakomicie! Można śmiało zaryzykować twierdzenie, że było to jedno z najlepiej zorganizowanych polonijnych wydarzeń muzycznych i edukacyjnych ostatnich lat.

Wśród gości przybyłych na koncert byli m.in. przedstawiciele polskiego konsulatu w Nowym Jorku, konsul honorowy RP w New Jersey oraz reprezentantki CPSD na czele z prezes dr Dorotą Andraką. Fot. Archiwum organizatorów

Nie bez znaczenia jest fakt, że Agnieszka Kasprzak postawiła na zawodowców – za oprawę muzyczną, większość aranżacji i prowadzenie chóru odpowiedzialny był ks. dr Tadeusz Mierzwa. Towarzyszyli mu profesjonalni muzycy i śpiewacy, a przede wszystkim znakomicie przygotowany chór polonijnych dzieci i ich rodziców. Partie solowe podczas koncertu wykonali Julia Citkowski, Zuza Ducka, Ewa Malec i Wojciech Bonarowski. Towarzyszyli im Jarek Kaczyński na fortepianie, Anna Góral na flecie, na skrzypcach Barbara Laksa, na trąbce Samuel Hontz, na gitarze basowej Robert Bury i na perkusji John Brzezinski. Wspaniale brzmiący chór tworzyli uczniowie kilku polonijnych szkół z północnego New Jersey – Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Wallington, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. bł. Jerzego Popiełuszki w Passaic, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Michała w Lyndhurst, Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Karola Wojtyły w Linden i Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield. O nagłośnienie zadbała firma KRSound, a o oprawę techniczną odpowiedzialny był Sławomir Łyżwa.

Fot. Archiwum organizatorów

(Nie)zakazane piosenki

Ze sceny w wykonaniu chóru i solistów wybrzmiały pieśni partyzanckie, powstańcze i legionowe do których chóralnie dołączała publiczność. „Wojenko, wojenko”, „Czerwone maki na Monte Cassino” czy „Warszawo ma” to tylko niektóre z piosenek, które poruszyły serca publiczności. Ale to jeszcze nie wszystko – dzięki projekcjom wideo widzowie mogli także spotkać powstańców warszawskich i zesłańców syberyjskich , którzy specjalnie z okazji spotkania z polonijną publicznością opowiedzieli o swoich trudnych wojennych losach. Co więcej – w foyer audytorium odbyła się wystawa fotografii ze zbiorów sybiraczki Heleny Knapczyk, którą przygotowała Aneta Pieróg-Sudoł, właścicielka Rustic Square Art Studio.

Patriotyczne piosenki w wykonaniu dzieci szczególnie wzruszyły publiczność. Fot. Archiwum organizatorów

Jak na wydarzenie o takim kalibrze przystało, nie zawiedli także znakomici goście honorowi – sybiraczka Helena Knapczyk oraz sybirak i weteran II wojny światowej Fryderyk Dammont. Obecni byli także konsul Jan Końsko z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, prof. Robert Schwartz – konsul honorowy RP w New Jersey, biskup Manuel Cruz, Edmund Janniger – wicedyrektor biura marszałka A. Macierewicza, Tadeusz Antoniak – komendant naczelny Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, prezes terenowy CPSD na New Jersey i Pensylwanię Anna Tracz i Paulina Surowiec – prezes terenowy CPSD na stan Nowy Jork.

Fot. Archiwum organizatorów

Wachlarz emocji i wrażeń

Było podniośle, wzruszająco, wesoło… Tego wszystkiego oczekujemy od wydarzeń muzycznych na naprawdę wysokim poziomie. I taki właśnie był koncert (nie)zakazanych piosenek, który trwał niemal dwie godziny, ale emocji było tyle, że nikt nie chciał wracać do domu. Miejmy nadzieję, że takich wspaniałych wydarzeń uda się zorganizować więcej. Koncert (nie)zakazanych piosenek był znakomitym przykładem na to, że jak Polonia chce, to naprawdę potrafi i że wśród członków polonijnej społeczności jest wielu naprawdę utalentowanych ludzi, którym wystarczy dać szansę, a rozbłysną!

Fot. Archiwum organizatorów

Wydarzenie zorganizowano dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz sponsorom: PSFCU, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Felician University, ES Wood Craft Inc, Jarecki Electric Corp., Smith – Sondy Asphalt Construction Company, Dompak Corporation, Lesko Services Inc., Remax 100 Agata Kowalczyk oraz Wallington Pulaski Memorial Association. Jednym z patronów medialnych wydarzenia była gazeta „Biały Orzeł”.

JT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -