czwartek, 28 października, 2021
Strona głównaPoloniaConnecticutOdsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej gen. Tadeuszowi Kościuszko w Stamford

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej gen. Tadeuszowi Kościuszko w Stamford

W sobotę, 9 października, w Parku im. Kościuszki w Stamford, nieopodal znajdującego się tam obelisku poświęconego pamięci generała, którego imię nosi park, odsłonięto pamiątkową tablicę, na której znalazły się informacje przedstawiające pokrótce sylwetkę polsko-amerykańskiego generała i jego zasługi.

Od lewej: Jerzy Karwowski, poczet sztandarowy Polskiej Szkoły Sobotniej im. A. Mickiewicza w Stamford, wicekonsul Mateusz Gmura oraz Marek Skulimowski

Inicjatywa, by w tym miejscu znalazła się historyczna tablica, wyszła od działającego w Stamford Polish American Cultural Society. Inicjatywą tą zajmował się komitet w składzie: Al Koproski – przewodniczący, Pat Koproski – sekretarka oraz Jerzy Karwowski – prezydent.

W ceremonii odsłonięcia pamiątkowej tablicy udział wzięli weterani

W uroczystym odsłonięciu tablicy wziął udział wicekonsul z konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku Mateusz Gmura wraz z rodziną, który wygłosił krótkie przemówienie o gen. Kościuszko w dwóch językach – polskim i angielskim. Obecny był także prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski, któremu powierzono funkcję głównego mówcy. Inwokację wygłosił ks. prałat Edward Surwiło. W ceremonii uczestniczyli także członkowie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, którzy pełnili wartę honorową, oraz przedstawiciele Komitetu Parady Pułaskiego w Stamford.

Głównym mówcą był Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej
Inwokację wygłosił ks. prałat Edward Surwiło

O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała Polska Szkoła Sobotnia im. Adama Mickiewicza w Stamford, której uczniowie wystawili poczet sztandarowy oraz zaprezentowali okolicznościowy program, na który składały się recytacje wierszy, występy wokalne oraz tańce, zaprezentowane przez dzieci należące do zespołu Słowianie.

WEM
Fot. Pat Koproski

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -