sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaOkulistyka dziecięca tematem przewodnim 30. Finału WOŚP

Okulistyka dziecięca tematem przewodnim 30. Finału WOŚP

Szeroko pojęta okulistyka dziecięca będzie tematem przewodnim jubileuszowego 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 30 stycznia 2022 r. – poinformował w sobotę Jurek Owsiak podczas spotkania w podłódzkim Tuszynie z przedstawicielami sztabów WOŚP.

Konferencja Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nt. ogłoszenia wyniku 28. Finału WOŚP, 8 marca 2020 r., w Warszawie. Fot. Leszek Szymański/PAP

„Jubileuszowa orkiestra zabrzmi dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Będzie to pierwsza zbiórka dedykowana dziecięcej okulistyce, jednak nie pierwsze działanie WOŚP związane z ratowaniem wzroku najmłodszych pacjentów. Fundacja od 20 lat prowadzi Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, w którego ramach przebadano blisko 255 tys. dzieci, a wzrok uratowano 10,6 tys. dzieci” – przekazała Fundacja WOŚP w komunikacie.

Według jej danych oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej i wydzielone łóżka dziecięce na oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej. One też wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny.

Na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest co roku kilkanaście tysięcy pacjentów. Poza pogorszeniem ostrości wzroku, najczęstszymi powodami tych hospitalizacji jest jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. W 2019 r. przeprowadzono blisko 650 operacji okulistycznych u dzieci, z czego najwięcej – ponad 25 proc. – stanowiły operacje guzów.

„Choroby oczu mogą występować u dzieci w każdym wieku, poczynając od wad uwarunkowanych genetycznie, w tym chorób metabolicznych i zmian rozwojowych u niemowląt, patologii związanej z wcześniactwem, zapalenia błony naczyniowej, zapalenia i zwyrodnienia siatkówki oraz nerwu wzrokowego o różnej etiologii, powikłań nimi wywołanych, chorób pasożytniczych i odzwierzęcych, anomalii naczyniowych, nowotworów złośliwych wewnątrz– i zewnątrzgałkowych, zaburzeń ocznych w przebiegu chorób układu krwionośnego, a na urazach oka kończąc. Niewyrównane wady refrakcji i zez są również częstymi przyczynami obniżenia ostrości wzroku i dysfunkcji wzrokowych u dzieci i młodzieży” – podkreśliła okulistka prof. dr hab. Mirosława Grałek, ekspertka Fundacji WOŚP.

Dodała, że różnorodność chorób oczu wieku dziecięcego wymaga nie tylko rozległej wiedzy, szczegółowej znajomości zmian patologicznych występujących w obrębie narządu wzroku, umiejętności postępowania z małym pacjentem i współpracy z jego rodzicami bądź opiekunami, ale także dobrego wyposażenia w specjalistyczną aparaturę medyczną. Właśnie to będzie głównym celem 30. Finału WOŚP.

Obok licznych specjalistycznych urządzeń, które wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, jednym z kluczowych zakupów WOŚP ma być angiograf dwupłaszczyznowy. Pozwala on na leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.

Celem Finału ma być również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych. Dzięki niemu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.

Jurek Owsiak poinformował o celu przyszłorocznej zbiórki w podłódzkim Tuszynie na spotkaniu z kilkudziesięcioma sztabami WOŚP. Zapowiedziano, że oficjalna rejestracja lokalnych zbiórek 30. Finału ruszy 11 października, a rekrutacja wolontariuszy – 8 listopada.

W tegorocznej zbiórce, która odbyła się w styczniu, na zakup sprzętu dla dziecięcej laryngologii i diagnostyki głowy zebrano ponad 210,8 mln zł, czyli ponad 20 mln więcej niż rok wcześniej. W organizację 29. Finału włączyły się 1362 sztaby, w tym 79 sztabów zagranicznych w 28 krajach.

Agnieszka Grzelak-Michałowska/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -