piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaUSANowy JorkOdznaczenia państwowe dla działaczy „Solidarności”

Odznaczenia państwowe dla działaczy „Solidarności”

30 listopada w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych opozycjonistom antykomunistycznym i działaczom „Solidarności”. Aktu dekoracji, w imieniu prezydenta RP, dokonał prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Podczas uroczystości, która miała miejsce w siedzibie konsulatu generalnego RP na Manhattanie, prezes IPN Karol Nawrocki w imieniu prezydenta polski wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom „Solidarności”

 – Jako młodzi ludzie kierowaliście się przywiązaniem do ojczyzny i wolności, pragnęliście żyć w normalnym kraju. Dziś Polska mówi Wam „dziękuję” – mówił prezes IPN do byłych działaczy opozycji w PRL.

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956-1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. Krzyż Wolności i Solidarności honoruje osoby, które dołączyły do bohaterów z początku wieku, tworząc kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń Niepodległej.

Przedstawiciele Polonii z Bostonu z dr. Karolem Nawrockim, prezesem IPN i Adrianem Kubickim, konsulem generalnym RP w Nowym Jorku

Zawsze wtedy, gdy Rzeczpospolita była w zagrożeniu, kiedy stawała się przedmiotem brutalnej napaści zaborców, imperialnych potęg czy systemów totalitarnych, zawsze wtedy częścią represji wobec Polaków noszących w sercu wolność i solidarność była próba wypchnięcia ich z terenów Rzeczpospolitej. Tak było wieku po powstaniu listopadowym i styczniowym, tak było w czasie II wojny światowej. Po roku 1945 do tego katalogu imperializmów, państw zaborczych i potęg, które tłamsiły polską niepodległość i suwerenność dołączył Związek Sowiecki, który stworzył dla swoich potrzeb Polskę kolonialną, komunistyczną. I znów Ci, w których sercach była wolność i niepodległość cierpieli – najpierw w ubeckich katowniach, potem ginęli – na ulicach Poznania i Gdańska, Gdyni. Musieli też wyjechać, opuścić ojczyznę – dodał prezes IPN.

Głos zabrał też konsul generalny Adrian Kubicki, który podkreślił, że w związku z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce należy szczególnie pamiętać o bohaterskich czynach tych, którzy działali w opozycji. Konsul zwrócił szczególną uwagę na wdzięczność ludzi młodych dla „ostatniego pokolenia żołnierzy, którzy walczyli swoimi czynami i postawą, żeby Polska mogła się w końcu zmienić, żeby mogła się rozwijać jako demokratyczny kraj, żeby przywiązanie Polski do wolności mogło ostatecznie zwyciężyć”.

Warto podkreślić, że osoby, które w młodości działały na rzecz wolnej i niepodległej Polski obecnie, mimo że od wielu lat przebywają na obczyźnie, nadal angażują się w działalność na rzecz Polski i Polonii, aktywnie uczestnicząc w polonijnym życiu, będąc liderami swoich lokalnych społeczności oraz poprzez członkostwo w patriotycznych organizacjach.

WEM
Fot. Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, IPN, Wiesław Wierzbowski


Odznaczeni:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski: Włodzimierz Ilnicki
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski: Krzysztof Wiktor Nowak
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski: Włodzimierz Leszek Pajdak
  • Krzyże Wolności i Solidarności: Marek Duszkiewicz, Włodzimierz Leszek Pajdak, Bolesław Plewa, Wiesław Wierzbowski, Edward Feliks Wiśniewski
  • pośmiertnie: Jerzy Jakub Polak, Antoni Włoch
spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -