czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaOdwołanie RPO ws. zgody na zakup Polska Press bezzasadne

Odwołanie RPO ws. zgody na zakup Polska Press bezzasadne

Odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji prezesa UOKiK ws. zgody na przejęcie kontroli nad Polska Press przez PKN Orlen, jest w całości bezzasadne i winno zostać odrzucone – ocenił Orlen w odpowiedzi dla sądu. Jak dodał, nawet uznając dopuszczalność odwołania RPO, sąd powinien je oddalić.

Siedziba wydawnictwa Polska Press w Warszawie, 9 maja. Spółka PKN Orlen podpisała 7 maja umowę przedwstępną na nabycie 100 proc. akcji wydawnictwa. Dzięki temu będzie miała dostęp do 17,4 mln użytkowników wydawanych przez PP portali, a także do czytelników „Dziennika Bałtyckiego”, „Polska The Times”, czy „Dziennika Polskiego”. Fot. Marcin Obara/PAP

„Obowiązujące prawo nie przewiduje skarżenia decyzji o zgodzie na dokonanie koncentracji – wszystkie jego konstrukcje zostały zbudowane na tym założeniu. Prowadzić to winno do wniosku, że także Rzecznik nie ma legitymacji do wniesienia odwołania od decyzji wyrażającej zgodę, ponieważ uprawnienie Rzecznika (…) nie obejmuje wszczynania postępowań, które nie są przez obowiązujące prawo przewidziane” – zaznaczono w tym piśmie, do którego w środę dotarła PAP.

Reprezentujący PKN Orlen mec. Paweł Podrecki napisał, że „podniesione w odwołaniu zarzuty są w przekonaniu PKN Orlen w tak oczywisty sposób bezzasadne, że odwołanie to nie może przynieść skutku; wypada również zwrócić uwagę, iż w niniejszej sprawie doszło do sytuacji zupełnie niezwykłej nie tylko z uwagi na podniesioną w odwołaniu argumentację”.

Reklama (Google)

„Trzeba bowiem zauważyć, że jest to być może jedyna w historii polskiego organu antymonopolowego sprawa, w którym kwestionowana jest decyzja wydająca zgodę na koncentrację” – zaznaczono w piśmie będącym odpowiedzią na odwołanie RPO. Dodano w nim, że „sytuacja taka w ogóle nie była brana przez ustawodawcę pod uwagę” i „oczywistym jest, że strony koncentracji, które uzyskały na nią bezwarunkową zgodę, nie będą składać odwołania od decyzji prezesa Urzędu”.

Nawet jednak – jak dodano – w przypadku uznania przez sąd, że odwołanie RPO jest formalnie dopuszczalne, „zasługuje ono w całości na oddalenie”. „Nie istnieje prawnie przekonująca argumentacja, która pozwoliłaby przyjąć, iż zagadnienie pluralizmu mediów znajduje się w zakresie pojęcia konkurencji badanej przez prezesa UOKiK w związku ze zgłoszeniami koncentracji” – podkreślono w odpowiedzi koncernu.

5 marca br. informowano, że RPO odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od decyzji prezesa UOKiK w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press. Prezes UOKiK zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen na początku lutego br. RPO w swym odwołaniu chce, by sąd uchylił zgodę prezesa UOKiK.

Wówczas informowano, że dodatkowo – w oddzielnym wniosku – RPO chciał też, by sąd wstrzymał wykonanie decyzji wyrażającej zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen do czasu rozstrzygnięcia głównego odwołania. Sąd rozpatrzył ten oddzielny wniosek 8 kwietnia br. i wstrzymał wykonanie decyzji prezesa UOKiK.

Reklama (Google)

W końcu kwietnia br. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował, że rozpozna poza kolejnością odwołanie RPO od decyzji prezesa UOKiK. Na razie nie wyznaczono jeszcze konkretnego terminu na rozpoznanie tej sprawy.

Marcin Jabłoński/PAP

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -