W piątek, 1 października, w stanie Connecticut weszło w życie kilka nowych praw i ustaw. Warto o nich wiedzieć! Poniżej przestawiamy streszczenie zmian, które w mniejszym lub większym stopniu mogą wpłynąć na nasze codzienne życie.
Piesi na drodze
Kierowcy w Connecticut dotychczas zobowiązani byli ustąpić pieszym, którzy stawiali na asfalcie pierwszy krok z zamiarem przekroczenia ulicy. Od 1 października piesi mogą zasygnalizować ręką, że mają zamiar przejść przez ulicę. Kierowcy mają obowiązek zwolnić, jeżeli widzą, że pieszy ma zamiar przekroczyć ulicę, nawet jeżeli nie jest jeszcze na przejściu. Nowy przepis dotyczy zarówno przejść z pasami, jak i tych bez i każdego skrzyżowania, gdzie istnieje możliwość przejścia od krawędzi do krawędzi. Kierowcy, którzy nie zwolnią, widząc pieszego sygnalizującego zamiar przejścia, mogą otrzymać mandat w wysokości $500.
Mniejsze, ale droższe
Na małe buteleczki z alkoholem, tak zwane „nips” (w Polsce „małpki”), narzucana jest od 1 października kaucja o wysokości 5 centów. Zebrane fundusze mają pokryć koszty związane z recyclingiem oraz sprzątaniem miejsc zanieczyszczonych plastikiem. Puste plastikowe butelki po alkoholu często lądują na ulicach, w parkach bądź innych miejscach publicznych. Dochód z kaucji przeznaczony może być też na zatrudnienie miejskich koordynatorów do recyclingu bądź na zakup specjalnych osłon do studzienek ulicznych, które ograniczają zanieczyszczenie.
Łatwiej kupić medyczną marihuanę
Osoby upoważnione do nabycia medycznej marihuany mogą się udać na zakupy do któregokolwiek z 18 licencjonowanych punktów sprzedaży w stanie. Wcześniej osoby te musiały się zarejestrować w stanowym departamencie ochrony praw konsumenta i wskazać podczas rejestracji punkt, w którym będą się zaopatrywać. Od 1 października mogą się udać do któregokolwiek z nich. Nowy przepis jest efektem wdrożenia systemu komputerowego, dzięki któremu punkty sprzedaży mogą uaktualniać dane na temat zrealizowanych recept, co zapobiega możliwości zrealizowania tej samej recepty w kilku punktach.
Jak nie w sklepie, to w doniczce
Od 1 października osoby upoważnione do konsumowania medycznej marihuany mogą również posadzić ją w doniczkach we własnym domu. Nowe prawo zezwala na hodowanie do 3 dorosłych kwiatów oraz 3 nierozwiniętych kwiatów we własnym domu. Maksymalnie w jednym gospodarstwie domowym posadzić można 12 kwiatów.
Pasy bezpieczeństwa
Od początku października nowe prawo nakazuje, że każda osoba podróżująca samochodem musi mieć zapięte pasy. Dotyczy to również osób siedzących na tylnym siedzeniu, które dotychczas nie musiały mieć zapiętych pasów. Wg stanowego departamentu transportu 12,000 osób siedzących na tylnym siedzeniu bez pasów doznało obrażeń bądź zmarło wskutek wypadku na przestrzeni 3 lat. Kary wynosić będą $50 dla osób powyżej 18. roku życia i $75 dla osób poniżej 18. roku życia.
Przemoc w domu
Definicja tego, co stanowi przemoc domową bądź w związku została uzupełniona o psychiczne, a nie tylko fizyczne, znęcanie się nad kimś i uwzględnia groźby, poniżanie i zastraszanie. Psychiczna forma znęcania się od początku miesiąca ma wg prawa taką samą wagę jak fizyczna.
Rozproszona jazda będzie kosztować!
Od początku miesiąca kary za rozproszoną jazdę są wyższe. Za pierwsze wykroczenie kara wzrosła ze $150 do $200, z $300 do $375 za kolejne wykroczenie oraz z $300 do $375 za trzecie. Kary te dotyczą głównie korzystania z telefonów komórkowych bądź innych ręcznych urządzeń elektronicznych w trakcie jazdy, co jest w stanie Connecticut zabronione. Kierowcy w wieku 16 bądź 17 lat nie mogą korzystać z żadnych elektronicznych urządzeń prowadząc pojazd, nawet głośnomówiących.
Bezpieczniej po lody
Nowe prawo nakazuje, aby właściciele trucków z lodami wyposażyli je w dodatkowe lusterka, syreny, migające światła i oznakowanie. Ma to chronić dzieci kupujące lody na ulicy przed nadjeżdżającymi pojazdami. Za nowym prawem lobbowali rodzice chłopca, który zginął pod kołami samochodu wyprzedzającego truck z lodami.
Prawo do karmienia piersią w miejscu pracy
Kobiety od początku miesiąca mają prawo do karmienia piersią w miejscu pracy. Karmienie piersią bądź ściąganie pokarmu może się odbywać w czasie przerwy, a obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie do tych potrzeb odpowiedniego, prywatnego miejsca, którym nie może być toaleta.
Zepsute światła drogowe
Niefunkcjonujące światła drogowe często powodują chaos na skrzyżowaniach. Od 1 października kierowcy mają obowiązek całkowitego zatrzymania się na skrzyżowaniu, jeżeli światła nie funkcjonują poprawnie i zachowywania się tak, jakbym na skrzyżowaniu był znak stop. Przepis nie obowiązuje, jeżeli na skrzyżowaniu ruchem kieruje policjant.
WEM
Bardzo interesujące