poniedziałek, 4 marca, 2024
Strona głównaDziałyKulturaObchody Narodowego Święta Niepodległości – prawie sto wydarzeń w całej Polsce!

Obchody Narodowego Święta Niepodległości – prawie sto wydarzeń w całej Polsce!

Narodowe Święto Niepodległości to moment, kiedy jesteśmy wszyscy razem, kiedy polska wspólnota jest wzmocniona. Jesteśmy Polakami, polskim narodem i Święto Niepodległości jest dla nas wszystkich bardzo ważne – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji zapowiadając wydarzenia organizowane przez resort kultury, podległe mu instytucje i Biuro Programu „Niepodległa” z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Jesteśmy Polakami, polskim narodem i Święto Niepodległości jest dla nas wszystkich bardzo ważne” – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński zapowiadając wydarzenia wpisujące się w obchody Święta Niepodległości w Polsce. Fot. gov.pl

Święto narodowe to jest moment refleksji nad naszą historią, kim jesteśmy, skąd przychodzimy, dlaczego tak a nie inaczej historia się potoczyła i dlaczego hymn czy symbole narodowe czy odwoływanie się do rocznic jest dla nas wszystkich ważne – podkreślił wicepremier.

Przedstawiając informacje o wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Święta Niepodległości, szef resortu kultury zaznaczył, że w przygotowania włączyło się również wiele instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów.

Dzień 11 listopada i dni wokół tej rocznicy są pełne bardzo ciekawych wydarzeń. (…) Jednym z nich jest akcja „Niepodległa do hymnu”, czyli wspólne śpiewanie hymnu, w którą zaangażują się również polscy sportowcy, którzy szanują i kochają Polski hymn. Odbędzie się także, zapoczątkowany kilka lat temu, Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Warto także wspomnieć, że przygotowaliśmy dwa nowe filmy dokumentalne: poświęcony Tadeuszowi Kościuszce oraz „Rzeczypospolita Nieodbudowana”, której pierwszy odcinek będzie dotyczył Pałacu Saskiego – poinformował prof. Piotr Gliński.

Wskazując na pozostałe wydarzenia, wicepremier wymienił m.in. koncert „Chopin, Norwid, Niemen”, który odbędzie się 10 listopada w stołecznym Teatrze Narodowym, oraz zaplanowane również na 10 listopada uroczyste otwarcie dworku Józefa Piłsudskiego „Milusin”, który przeszedł generalny remont.

Tuż obok dworku mieści się nowo zbudowane, oddane do użytku w zeszłym roku, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wielkie, potężne polskie muzeum, które opowiada też o odzyskaniu przez Polskę niepodległości – przypomniał szef resortu kultury.

Wicepremier Piotr Gliński zwrócił również uwagę, że obchody odzyskania przez Polskę niepodległości to nie tylko święto narodowe 11 listopada.

Wciąż jesteśmy w trakcie obchodów stulecia odzyskania niepodległości, ponieważ sześć lat trwał proces ustanawiania polskich granic. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w planowanych wydarzeniach. Dzięki nim będziemy mogli być razem i stać się jednym narodem – zakończył prof. Piotr Gliński.

gov.pl

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -