niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyObchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej

Obchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej

Pomnik Katyński w Jersey City to miejsce wyjątkowo symboliczne. Upamiętnia nie tylko ofiary zbrodni katyńskiej, dokonanej na Polakach przez NKWD, ale w ostatnich latach stał się także symbolem walki Polonii o trwałość polskiego dziedzictwa w USA oraz dowodem na to, że konsekwentne i zorientowane na cel działania zjednoczonej i zdeterminowanej grupy Polonii mogą przynieść efekty.

Pomnik „Katyń 1940” dłuta śp. Andrzeja Pityńskiego jest nie tylko hołdem dla ofiar zbrodni katyńskiej, ale też symbolem walki Polonii o zachowanie polskiego dziedzictwa. Fot. Archiwum WEM

Zarząd Komitetu Konserwacji Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych składa się z grupy Polaków, Amerykanów i Amerykanów polskiego pochodzenia z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym w inżynierii, medycynie, urbanistyce, biznesie, sztukach pięknych i edukacji. Podstawowym celem działalności organizacji jest zapewnienie ochrony Pomnika Katyńskiego na Exchange Place w Jersey City, NJ. Wszystko wskazuje na to, że ten cel udało się osiągnąć, jednak drugi cel – którym jest kultywowanie pamięci historycznej – wymaga bezustannych starań.

W niedzielę, 18 kwietnia, pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City odbędzie się uroczystość upamiętniająca 81. rocznicę zbrodni katyńskiej. Obchody rozpoczną się o godz. 15:00. Wszyscy, którzy chcą uczcić pamięć ofiar tej zbrodni, są mile widziani.

opr. JLS

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -