Uroczystość w Klubie Polonia, Inc. w St. Petersburg
W sobotę, 13 sierpnia, uroczystość z okazji 102. rocznicy Cudu nad Wisłą oraz Święta Wojska Polskiego odbyła się w Klubie Polonia, Inc. w St. Petersburg.
W ramach obchodów zaprezentowany został specjalny program artystyczny w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarpon Springs. Zabrzmiały też hymny Polski i USA, a o akompaniament podczas ich wykonania zadbał nastoletni, bardzo zdolny pianista, Miłosz Gąsior, który jest coraz bardziej rozpoznawalny w kręgach polonijnych na Florydzie i poza nią.
Miłosz wraz ze szkolną młodzieżą wręczył też kwiaty gościom honorowym obecnym na uroczystości. Uczestnicy obchodów mogli też liczyć na smaczny obiad, a uroczystość została zwieńczona zabawą taneczną, podczas której o muzykę zadbał zespół „Osobno”.
* * *
Obchody w Polskim Centrum w Clearwater
W niedzielę, 14 sierpnia, Polonia spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater, gdzie odbyła się uroczystość upamiętniająca „Cud nad Wisłą” oraz podczas której celebrowano Święto Wojska Polskiego.
W obchodach udział wzięli członkowie Koła Podhalan nr 79 oraz polscy oficerowie pełniący służbę w bazie wojskowej Mac Dill Air Force Base w Tampa na Florydzie. Obecny był też proboszcz Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego na Florydzie ks. prałat dr Andrzej Gorczyca. Odśpiewano hymny Polski i USA, a następnie przedstawiony został krótki program artystyczny nawiązujący tematycznie do sierpniowych rocznic i świąt. W dalszej kolejności obecni na uroczystości zostali poczęstowani smacznym obiadem, a gościom honorowym wręczono kwiaty w barwach narodowych Polski.
WEM
Fot. Archiwum Polskiego Centrum
* * *
„Wolność krzyżami się mierzy”
W związku z obchodzonym 15 sierpnia Świętem Wniebowzięcia NMP oraz Świętem Wojska Polskiego i przypadającą w tym dniu 102. rocznicą Bitwy Warszawskiej w kościele św. Pawła w St. Petersburg należącym do Polskiej Misji Miłosierdzia Bożego na Florydzie w niedzielę, 14 sierpnia, odprawiona została uroczysta msza św. Nabożeństwo to stanowiło duchowy łącznik między uroczystościami, które odbyły się w polonijnych klubach w St. Petersburg i Clearwater. Okolicznościową homilię wygłosił proboszcz Polskiej Misji ks. prałat dr Andrzej Gorczyca.
Ks. prałat dr Andrzej Gorczyca zwrócił uwagę, że dwa spośród najważniejszych świąt narodowych: 3 maja i 15 sierpnia to zarazem święta kościelne i państwowe. – Może właśnie Bóg w ten sposób chce, byśmy przez naszą maryjność, byli znakiem dla Europy i dla świata? – stwierdził.
Przypomniał także zarys historyczny Bitwy Warszawskiej z 1920 r. – Rozstrzygnęła ona o losach naszej ojczyzny, była jedną z najważniejszych batalii w dziejach świata. 15 sierpnia czerwona armia stanęła u wrót Warszawy. Zagrożona została niepodległość Polski. Żołnierz polski wraz z całym narodem przygotowywał się do ostatecznej walki. Obrona ojczyzny była także obroną wiary. Znano bolszewicką bezbożność. W barbarzyński sposób niszczyli oni świątynie, mordowali duchownych, a religię skazali na zagładę. (…) Polacy potrafili jednak stawić czoła najeźdźcy. Śmiałe decyzje marszałka Józefa Piłsudskiego, inteligencja, talent i dyscyplina dowódców, niezwykłe poświęcenie polskiego żołnierza, zjednoczenie się całego społeczeństwa w ogromnym wysiłku obronnym przyniosły nam zwycięstwo. Właśnie 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, nastąpił zasadniczy zwrot w wojnie polsko-sowieckiej. Wiara i wysiłek polskiego żołnierza zmusiły bolszewików do odwrotu – mówił, podkreślając, że właśnie te okoliczności sprawiły, że zrodziło się przekonanie, iż zwycięstwo przyszło za wstawiennictwem Matki Bożej – stąd używana do dziś nazwa „Cud nad Wisłą”.
– Marszałek Józef Piłsudski już w 1923 roku ogłosił rocznicę „Cudu nad Wisłą” świętem państwowym i Dniem Żołnierza Polskiego. W rozkazie ministra spraw wojskowych, ustanawiającym to święto, czytamy między innymi: „Dzień 15 sierpnia jest Świętem Żołnierza. W tym dniu wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wielkopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski” – przytoczył ks. prałat dr Gorczyca.
– Jesteśmy narodem, który szczególnie został doświadczony przez historię bolesną nauką. W sierpniu wspominamy także bohaterską walkę naszej stolicy, dramatyczne dni Powstania Warszawskiego w 1944 roku. (…) Naszą wolność krzyżami się mierzy – stwierdził duchowny, podkreślając jednak, że bohaterska postawa poprzednich pokoleń stanowić może wzór patriotyzmu. Poruszył także kwestię pełnej poświęceń służby współczesnych polskich żołnierzy, którzy biorą udział w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych na całym świecie, a także stanowią gwarant bezpieczeństwa Polski.
– W imieniu własnym i nas wszystkich melduję naszej Matce i Królowej – Jasnogórskiej Pani, a zarazem Hetmance: Jesteśmy, pamiętamy, czuwamy – zakończył kazanie.
WEM
.