wtorek, 19 października, 2021
Strona głównaDziałyCiekawostkiNowy portal „Giganci Nauki”

Nowy portal „Giganci Nauki”

Instytut Pamięci Narodowej chce przypominać, jak polscy wynalazcy i uczeni zmieniali świat i jak wiele wnieśli w rozwój wielu państw. Od lutego br. trwa szeroko zakrojona akcja informacyjno-edukacyjna „Giganci nauki PL”, która ma na celu przybliżenie sylwetek polskich odkrywców i ich wynalazków, które miały wpływ na rozwój współczesnej cywilizacji.

Jan Czochralski – polski chemik, wynalazca powszechnie stosowanej do dzisiaj metody otrzymywania monokryształów krzemu, podstawy procesu produkcji układów scalonych. Fot. Gigancinauki.pl

Nasi rodacy stworzyli fundamenty wielu dziedzin współczesnych technologii. Zapoczątkowali rozwój przemysłu naftowego, elektroniki, łączności bezprzewodowej i nowoczesnego przemysłu chemicznego. To Polacy stworzyli fundamenty współczesnej elektroniki, podstawowy składnik nawozów sztucznych, najsłynniejszy radiotelefon świata – walkie-talkie, wykrywacz min używany przez wszystkie armie świata, bombę wodorową, pierwszy pojazd księżycowy czy podstawy hologramu. Ich wynalazki zrewolucjonizowały świat techniki.

Mamy w naszej historii wspaniałych odkrywców i wynalazców, zmieniających losy Polski i świata. Często wiemy o nich niewiele albo zgoła nic. Przez całe dziesięciolecia od wojny byli świadomie zapominani i niedoceniani. Nadszedł czas, byśmy mogli z dumą o nich mówić i przypominać Polsce i światu o wspaniałych rodakach. To oręż do promowania nowego wizerunku Polski na świecie – mówi prezes Instytutu dr Jarosław Szarek.

22 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano nową stronę internetową gigancinauki.pl. Na portalu można znaleźć biogramy polskich naukowców, filmy edukacyjne i wiele ciekawych informacji, podanych w przystępnej i atrakcyjnej dla odbiorcy formie. Warto sprawdzić!

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -