Kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego już od sześciu lat czczone są wciągnięciem biało-czerwonej flagi z Kotwicą, symbolem Polski Walczącej, na maszt przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na nowojorskim Greenpoincie. Flaga wciągana jest na maszt zawsze 1 sierpnia i powiewa nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie.
Również w tym roku dokładnie o 11:00 czasu lokalnego (17:00 w Polsce) w Nowym Jorku wybije godzina „W”, co obwieści wycie syreny. W ceremonii wciągnięcia powstańczej flagi na maszt wezmą udział delegaci polonijnych organizacji, a gościem specjalnym będzie 99-letni uczestnik Powstania Warszawskiego Bolesław Biega.
Modlitwa w intencji Powstańców
Do nowojorskich tradycji związanych z obchodami kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego należy też msza święta odprawiana co roku w intencji Powstańców w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Doroczne msze św., podczas których wierni otaczają modlitwą ofiary Powstania i oddają hołd tym, którzy w walce o wolną Warszawę i wolną Polskę poświęcili życie, są wspólną inicjatywą weteranów, środowiska harcerskiego oraz ojców paulinów będących gospodarzami polskiej parafii na Manhattanie.
W tym roku msza św. odprawiona zostanie dokładnie 1 sierpnia o godz. 12:00, a celebrował ja będzie o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał zakonu paulinów, który przyjedzie z Amerykańskiej Częstochowy.
Kolekcjonerskie plakaty
Plakaty upamiętniające bohaterów powstania, przygotowywane są już od kilkunastu lat przez firmę Gram-X Promotions i jej prezesa Grzegorza Fryca. Partnerem akcji jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, w której oddziałach dostępne są kolekcjonerskie plakaty powstańcze. Druk powstańczych plakatów swoim patronatem objął konsulat generalny RP w Nowym Jorku.
Powstańczy mural
Dwuczęściowy mural, o długości ok. 11 metrów i wysokości ok. 3 metrów, autorstwa Rafała Pisarczyka, przedstawia postaci trzech powstańców na zdobycznym czołgu – Juliana Kulskiego, Witolda Modelskiego oraz Ryszarda Kossobudzkiego, syrenkę warszawską, a także informacje na temat powstania. Mural powstał w 2014 r., a po odnowieniu go rok później malowidło wzbogacono o cytaty z wypowiedzi powstańców. Powiewają nad nim też flagi: biało-czerwona, amerykańska, podarowana przez 82. Dywizję Powietrznodesantową Armii USA, oraz Polski Walczącej. Pomysłodawcą projektu był Grzegorz Fryc – prezes Pangea Network i właściciel firmy Gram-X Promotions, działacz polonijny i społeczny. Wspierało go Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej – Okręg II w Nowym Jorku oraz Polski Dom Narodowy.
Co roku, w ramach obchodów kolejnych rocznic Powstania Warszawskiego, lokalna Polonia udaje się pod powstańczy mural, aby złożyć kwiaty i zapalić świece w hołdzie bohaterom.
WEM