wtorek, 28 września, 2021

Cel kampanii: $150,000

Polskie Centrum Naukowe w Chicopee potrzebuje funduszy na zatrudnienie profesjonalnej kadry zarządzającej i unowocześnienie placówki.

W zabytkowym budynku przy 33 South Street w Chicopee, MA, będącym siedzibą Polskiego Centrum Naukowego, zgromadzone są setki eksponatów bezcennych z punktu widzenia historii Polonii w Ameryce. To jedyne takie miejsce w Nowej Anglii, jednak placówka potrzebuje funduszy, by w pełni wykorzystać swój potencjał

Polskie Centrum Naukowe w Chicopee, MA zlokalizowane w zabytkowym, liczącym ponad 100 lat budynku przy 33 South Street, to miejsce wyjątkowe – nie tylko ze względu na lokalizację, ale przede wszystkim na to, co w owym budynku się znajduje i jaką rolę to miejsce pełni – a raczej mogłoby pełnić, ponieważ ogromny potencjał Polskiego Centrum na razie w znacznej mierze pozostaje niewykorzystany… Jest szansa, by to zmienić, jednak potrzebne są fundusze. W celu ich pozyskania zarząd instytucji zapoczątkował kampanię, która zakłada pozyskanie $150,000.

Polskie Centrum Naukowe w Chicopee ma ciekawą historię. Jego początki sięgają 1997 roku i związane są z kampusem College of Our Lady of the Elms. To wtedy zapoczątkowana została współpraca między uczelnią a polskim środowiskiem, wskutek czego w 1999 r. powstało Polskie Centrum. Początkowo siedziba mieściła się w gościnnych murach Elms College, ale wraz z rozrastającymi się zbiorami rosły też potrzeby lokalowe. W 2005 r. organizacji udało się pozyskać zabytkowy budynek przy 33 South Street, który po gruntownym remoncie zaczął służyć jako pełnoprawne muzeum. Obecnie w kilkunastu salach zwiedzający mogą podziwiać zróżnicowane tematycznie ekspozycje, poczynając od wystaw prezentujących losy polskich emigrantów w Ameryce, przez galerie prezentujące eksponaty polskiej sztuki ludowej i barwne stroje regionalne, po przedmioty pochodzące nawet sprzed kilkuset lat, z punktu widzenia historii wręcz bezcenne. W kolejnych salach można natrafić na takie „historyczne perełki” jak: perfumy Modrzejewskiej z 1906 roku, husarska zbroja, replika prawej dłoni Jana Pawła II, zabytkowe tabakiery, książka kucharska zawierająca przepisy kuchni polsko-amerykańskiej z 1912 roku, wydania lokalnych gazet sprzed stu lat… i wiele, wiele innych. Celem Polskiego Centrum Naukowego w Chicopee jest zachowanie polskiego dziedzictwa materialnego w Ameryce, a misja ta realizowana jest nie tylko poprzez gromadzenie cennych z punktu widzenia Polonii eksponatów, ale również przez udostępnianie ich publiczności. Niestety, misja ta nie może być należycie realizowana wskutek braków profesjonalnej i przygotowanej do zarządzania tego typu miejscem kadry.

Zebranie funduszy w kwocie 150,000 dolarów pozwoliłoby między innymi na zatrudnienie wykwalifikowanego specjalisty, który po objęciu funkcji dyrektora wykonawczego mógłby wprowadzić Polskie Centrum w XXI wiek. Osoba taka mogłaby nie tylko w profesjonalny sposób zatroszczyć się o zbiory znajdujące się w zasobach Polskiego Centrum, ale również zadbać o ich promocję i rozpropagować informacje o tym miejscu i jego wyjątkowości wśród szerokiego grona odbiorców. Polskie Centrum potrzebuje wsparcia, by mogło w pełni wykorzystać swój potencjał i jeszcze lepiej służyć społeczności zarówno jako placówka muzealna, jak i instytucja o charakterze edukacyjnym. Zatrudnienie kompetentnej osoby na stanowisku dyrektora i unowocześnienie sposobu działania jest kluczem do sukcesu Polskiego Centrum i zarazem warunkiem koniecznym do tego, by miejsce to było rentowne i mogło nadal funkcjonować, będąc nie tylko depozytariuszem polskiego dziedzictwa narodowego w Stanach Zjednoczonych, ale również prężnie działającą instytucją naukową, badawczą i edukacyjną, nie tylko zachowującą pamięć o dokonaniach Polaków i historii Polski, ale również promującą je w amerykańskim społeczeństwie.

Zebranie funduszy zabezpieczających między innymi pokrycie kosztów wprowadzenia zmian w działaniu placówki, tak, aby ją dostosować do współczesnych czasów i jak najbardziej wykorzystać potencjał tego miejsca, jak również kosztów wynagrodzenia profesjonalisty, który zostanie zatrudniony na stanowisku dyrektora to priorytet władz Polskiego Centrum na ten rok. Polskie Centrum zarejestrowane jest jako organizacja non-profit 501(c)3, a wszelkie darowizny podlegają odliczeniu od podatku. Osoby i firmy, które chciałyby wspomóc Polskie Centrum Naukowe w Chicopee proszone są o kontakt z Henrym Suski (tel. 413-230-9741, e-mail: hsuski@polishcenter.net) lub Marcinem Bolcem (tel. 617-304-3178, e-mail: marcinbolec@gmail.com). Każda, nawet drobna kwota, się liczy!

Joanna Szybiak


Więcej informacji o Polskim Centrum można znaleźć na stronie: www.polishcenter.net.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -