niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaUSAFlorydaNowe prawa na Florydzie od 1 lipca

Nowe prawa na Florydzie od 1 lipca

Gubernator Florydy Ron DeSantis po zakończonej sesji legislacyjnej podpisał szereg ustaw, które weszły w życie z dniem 1 lipca. Wśród nowych przepisów znalazły się regulacje dotyczące m.in. pracy nastolatków, ochrony środowiska, opieki zdrowotnej czy możliwości podejmowania zatrudnienia na emeryturze. Wprowadzono też ustawową definicję antysemityzmu. Co dokładnie się zmienia? Przedstawiamy wybrane najważniejsze i najciekawsze nowe prawa.

Pod koniec czerwca gubernator Ron DeSantis podpisał szereg ustaw, które weszły w życie z dniem 1 lipca. Fot. fl.gov

Praca dla nastolatków

Nowe prawo umożliwia 16- i 17-latkom pracę w dodatkowych godzinach w niedziele i święta. Nastolatków uczących się w domu lub uczęszczających do szkoły wirtualnej nie będą też dotyczyć przepisy ograniczające czas, w którym mogą pracować.

Praca w upały

Nowe stanowe przepisy zabraniają władzom poszczególnych miast i hrabstw wprowadzania odrębnych regulacji dotyczących ochrony osób pracujących na zewnątrz, jeśli temperatura przekroczy określoną wysokość – chodzi m.in. o możliwość zmniejszenia czasu pracy czy prawo do dodatkowych przerw.

Praca na emeryturze

Od 1 lipca emeryci spełniający określone kryteria mogą zostać ponownie zatrudnieni przez dowolnego pracodawcę, który jest częścią stanowego systemu emerytalnego. Osoby te co do zasady będą mogły otrzymywać świadczenia emerytalne i wynagrodzenie, z wyjątkiem pierwszych sześciu miesięcy kalendarzowych bezpośrednio po dacie przejścia na emeryturę. Przy rosnących kosztach życia powrót na rynek pracy może zapewnić emerytom dodatkowy dochód.

Strzelanie do niedźwiedzi

Od 1 lipca mieszkańcy Florydy mogą strzelać i zabijać niedźwiedzie w samoobronie lub w celu ochrony innej osoby, swojego domostwa lub zwierzęcia. Osoba taka uniknie odpowiedzialności cywilnej i karnej, jeśli zostanie potwierdzone, że znajdowała się w niebezpiecznej sytuacji. W ciągu 24 godzin od takiego zdarzenia należy powiadomić Komisję ds. Ochrony Ryb i Dzikiej Przyrody.

Grzywna za balony

Od 1 lipca za wypuszczanie balonów napełnionych gazem lżejszym od powietrza na Florydzie grozi grzywna za śmiecenie w wysokości 150 dolarów. Spod przepisu wyłączone są dzieci do lat 6 oraz pracownicy agencji rządowych wypuszczający balony w celach naukowych. Można też wypuszczać balony w pomieszczeniach zamkniętych.

Od 1 lipca wypuszczanie balonów napełnionych gazem lżejszym niż powietrze jest zagrożone karą grzywny w wysokości 150 dolarów. Fot. Archiwum WEM

Wyższe kary za wyścigi

Nowe przepisy wprowadzają wyższe kary za udział w wyścigach samochodowych. Grzywna może wynieść nawet 7,500 dolarów. Ponadto kierowcy biorącemu udział w wyścigach może zostać odebrane prawo jazdy na 4 lata, organy mają też prawo skonfiskować pojazd użyty do wyścigów.

Prowadzenie bez prawa jazdy

Zgodnie z nowymi przepisami w razie recydywy kierowcy prowadzącemu bez prawa jazdy grozi wykroczenie drugiego stopnia. Trzecie lub kolejne skazanie za to samo grozi już karą za wykroczenie pierwszego stopnia i co najmniej 10 dniami więzienia.

Nowe przepisy wprowadzają wyższe kary za prowadzenie samochodu bez prawa jazdy. Przy trzecim skazaniu za to wykroczenie grozić będzie kara więzienia. Fot. Archiwum WEM

AI pod kontrolą?

Kolejna ustawa uregulowała kwestię używania sztucznej inteligencji w reklamach politycznych. Od teraz kandydaci polityczni muszą ujawniać, czy wykorzystują sztuczną inteligencję w reklamach drukowanych i elektronicznych kierowanych do wyborców. Niezastosowanie się do tego będzie skutkowało wykroczeniem pierwszego stopnia, zagrożonym karą do roku więzienia.

Profilaktyka HIV

Nowe przepisy zezwalają farmaceutom na przepisywanie i wydawanie leków, które mogą zapobiec zakażeniu wirusem HIV po ekspozycji, jeśli zostaną przyjęte w ciągu 72 godzin. To ważna zmiana, ponieważ Floryda należy do stanów z największą liczbą nowych przypadków zakażenia wirusem HIV w kraju.

Bezpłatne lekcje pływania

Floryda ma najwyższy spośród wszystkich stanów wskaźnik zgonów dzieci w wyniku utonięcia. W związku z tym przyjęto ustawę, na mocy której utworzony zostanie program bezpłatnych lekcji pływania dla rodzin, których roczny dochód nie przekracza 45,180 dolarów i które mają co najmniej jedno dziecko w wieku do 4 lat.

Kapelani w szkołach

Na mocy nowych przepisów okręgi szkolne na Florydzie mogą upoważniać kapelanów religijnych do pełnienia funkcji doradców dla uczniów, jeśli rodzice wyrażą na to zgodę.

Safe Haven dla dzieci

Na Florydzie rodzice, którzy nie chcą lub nie są w stanie zaopiekować się swoim nowo narodzonym dzieckiem mogą je bezpieczne oddać do adopcji w szpitalu, remizie strażackiej lub stacji pogotowia ratunkowego. Do tej pory można było oddać noworodki mające maksymalnie 7 dni, obecnie podniesiono limit wieku niemowlęcia do 30 dni.

Sprzedaż wina

1 lipca w życie weszły przepisy zezwalające na sprzedaż wina w większej pojemności, w tym w szklanych butelkach 6-, 9-, 12- i 15-litrowych. Do tej pory obowiązywał wprowadzony w 1939 roku zakaz sprzedaży win w pojemnikach większych niż 1 galon.

Więcej informacji o wyżej opisanych nowych regulacjach, a także pozostałe ustawy, które weszły w życie z dniem 1 lipca można znaleźć na stronie www.laws.flrules.org.

WEM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -