wtorek, 21 września, 2021
Strona głównaPromocjaPolonijka – polska szkoła online zaprasza!

Polonijka – polska szkoła online zaprasza!

Emigracja w dzisiejszym świecie nikogo już nie dziwi. Na porządku dziennym są przeprowadzki w różne części globu, próbowanie możliwości życia w różnych realiach. Jeszcze kilka lat temu argumentem do pozostania na swojej ojczystej ziemi była posiadana rodzina. Przy dzisiejszych możliwościach argument przestał być aktualny.

Fot. Polonijka

Wśród Polaków popularnym kierunkiem migracji wciąż są Stany Zjednoczone. Jesteśmy jedną z liczniejszych grup imigrantów w USA. W rzeczywistości, w której nomadyczny tryb życia, często z dala od ojczyzny stał się normą, nasuwa się pytanie o istotność patriotyzmu i poczucia przynależności do swojego kraju. Czy te pojęcia straciły w tym momencie wartość? Być może zostały nieco przedefiniowane, nie ulega jednak wątpliwości, że pielęgnowanie swoich korzeni jest czymś ponadczasowym.

Kto ty jesteś? Polak mały!

Znajomość swojej ojczyzny i kultury jest bardzo ważna, zwłaszcza w przypadku dzieci. Często opuszczają one kraj wraz z rodzicami, nie będąc jeszcze świadomymi takich decyzji. Miejsce, z którego pochodzą definiuje je jednak na wielu poziomach. Istotne jest, aby rodzice w procesie rozwoju dziecka zadbali także o aspekt tożsamości i pamięci o swojej ojczyźnie.


 „Jesteśmy bardzo zadowoleni z Polonijki. Szkoła jest dobrze zorganizowana, dużo ciekawych materiałów, sympatyczni nauczyciele. Moja córeczka uwielbia prace plastyczne na koniec lekcji. Odkąd zapisaliśmy ją do Polonijki zaczęła chętniej mówić po polsku.” – Mama Agnieszka


Nie pozwól dziecku zapomnieć o Polsce

Naprzeciw takim potrzebom wychodzi Polonijka – polonijna szkoła podstawowa dla dzieci w wieku 5-15 lat, mieszkających za granicą. Jej misją jest rozwijanie znajomości języka polskiego oraz wiedzy o Polsce wśród najmłodszych. Dzięki nowoczesnym narzędziom takim jak specjalna, Internetowa Platforma Edukacyjna, jest to możliwe w każdym miejscu i czasie. W ofercie Polonijki rodzice znajdą kilka wariantów nauki, możliwość korepetycji oraz specjalnie przygotowane materiały dydaktyczne, tak aby każdy mógł wybrać pomoce dostosowane do swoich indywidualnych potrzeb.


 „Profesjonalne i rzetelnie przygotowane lekcje dla dzieci dwujęzycznych. Idealny zamiennik sobotnich szkół.” – Mama Izabela


Są wśród nich między innymi scenariusze zajęć z języka polskiego, webinaria kulturowe, webinaria przedmiotowe w weekendy, dostęp do biblioteki cyfrowej, możliwość video- spotkań w kilkuosobowych grupach rówieśników. Ogromną, cenioną przez rodziców zaletą Polonijki, jest możliwość połączenia zajęć z nauką stacjonarną, którą dziecko realizuje w danym miejscu. Program nauczania na platformie jest bardzo elastyczny – każdy może dopasować go pod swój indywidualny plan dnia.

Zdarzają się rodziny, które wyjeżdżają do USA na pewien określony czas, kontrakt rodziców, dłuższa delegacja. W takich przypadkach ważne jest umożliwienie dzieciom ciągłości w nauce – realizowanie materiału z zakresu polskiej podstawy programowej. Polonijka wspiera rodziny w bezstresowym powrocie do kraju oraz polskiej szkoły. Pomaga uniknąć sytuacji, w których dzieci są zmuszone do powtarzania klas i trudnej adaptacji w polskich realiach edukacyjnych. Bez zaangażowania rodziców oraz odpowiednich narzędzi jest to niestety bardzo częsty scenariusz. Na szczęście świadomość rodziców, oraz chęć do przekazywania dzieciom wiedzy na temat kultury ojczystego kraju jest coraz większa. Świadczyć może o tym stale powiększająca się liczba rodzin, korzystających z nauki w Polonijce.


 „Jako matka dwóch dwujęzycznych dziewczynek i polonistka, bardzo ucieszyłam się, gdy odkryłam Polonijkę. Jest to profesjonalny, nowoczesny i rzetelny projekt, który z pewnością pomoże niejednej polskiej rodzinie mieszkającej poza granicami kraju kultywować język polski. Każdy rodzic dziecka dwujęzycznego wie, jak ciężka, ale jednocześnie jak szalenie satysfakcjonująca jest to praca. Wspaniała inicjatywa, polecam wszystkim!” – Mama Żaneta


Blisko korzeni, gdziekolwiek jesteś…

W perspektywie zyskującego na popularności konceptu – „bycia obywatelem całego świata”, mogłoby się wydawać, że patriotyzm traci na wartości. Korzyści jakie daje pielęgnowanie go, zwłaszcza wśród najmłodszych – przyszłości naszego kraju – mówią same za siebie. Poczucie tożsamości, przynależności, znajomość i pamięć o swojej kulturze, kultywowanie tradycji, odpowiedzialność wynikająca z bycia Polakiem… Narzędzia jakie oferuje polonijna szkoła podstawowa, skupiają się nie tylko na nauce języka polskiego, ale również przekazywaniu wiedzy o Polsce. Nauka języka, pozwala na kontakt z bliskimi, natomiast znajomość kultury i obyczajów wzmacnia poczucie bycia Polakiem. Dzieci, które we wczesnym dzieciństwie opuszczają ojczyznę wraz z rodzicami, często szybko zapominają o swoich korzeniach. Ich jedynym źródłem wiedzy na ten temat staje się najbliższa rodzina. Jest to bardzo wzniosłe stwierdzenie, jednak przekazywanie tej wiedzy najmłodszym jest inwestycją w przyszłość naszego kraju.

Iga Serwińska

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -