sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaFlorydaNarodziny polskiej J.K. Rowling?

Narodziny polskiej J.K. Rowling?

„Harper i zagubiona wiedza” to pełna przygód opowieść o trzynastoletniej dziewczynie, która za sprawą zagadkowego wehikułu zostaje przemieniona w złotego orła i przenosi się do Świata Ptaków. Cóż to za tajemnicza kraina i czy Harper trafnie porównywana jest do Harry’ego Pottera? Między innymi na te pytania odpowiada autorka książki, Polka mieszkająca na Florydzie, Kinga Langley.

Kinga Langley to dziennikarka, pedagog i mecenas kultury. Absolwentka wydziału zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Fot. Archiwum Kingi Langley

Akcja powieści „Harper i zagubiona wiedza” rozpoczyna się w Edynburgu. Czy to miasto stało się inspiracją do napisania książki?

Kinga Langley: Mieszkając przez 11 lat w Szkocji często myślałam o napisaniu książki dla młodych czytelników, która byłaby wyjątkowa i pełna wartościowego przekazu. Spacerując średniowiecznymi uliczkami starego miasta w Edynburgu, również i mnie udzieliła się magiczna atmosfera tego miejsca, w którym notabene tworzyła J.K. Rowling, autorka światowego bestsellera „Harry Potter”, oraz sir Arthur Conan Doyle, autor powieści o Sherlocku Holmesie. Zza każdego rogu wyłaniały się tajemnicze opowieści o czarownicach palonych na stosach, duchach czy nawiedzonych miejscach, których nie brakuje w szkockiej stolicy. Im więcej myślałam o napisaniu książki, tym coraz częściej nawiedzały mnie sny, niczym z jakiegoś fantastycznego filmu, więc zaczęłam je spisywać. W ten sposób uzbierałam dwa zeszyty pełne różnych historii, które później wkomponowałam w moją książkę. W 2017 roku przeprowadziłam się na Florydę, wyszłam za mąż i urodziła się nam córeczka. Razem z mężem szukaliśmy sposobu na dodatkowy biznes. Nieszczęsny los sprawił, że rozpoczęliśmy współpracę z pewną Polką mieszkającą w Szkocji, która naraziła nas na duże straty finansowe. Poza rozczarowaniem i utratą pieniędzy próbowałam zrozumieć sens pojawienia się tej kobiety w moim życiu. Po niedługim czasie zrozumiałam, że powinnam skoncentrować się na sobie i swoich marzeniach. Po otrzymaniu niegrzecznego maila w maju 2019 r. od nieuczciwej kontrahentki, coś mnie „uderzyło”, a do mojej głowy zaczęły spływać nieprawdopodobne myśli. Usiadłam natychmiast do komputera i zaczęłam je spisywać, a one układały się niesamowitą całość. Tak zaczęła się historia Harper, która narodziła się na Florydzie, a ziarenko jej zostało zasiane w Edynburgu.

„Harper i zagubiona wiedza” to pełna przygód opowieść o trzynastoletniej dziewczynie, która za sprawą zagadkowego wehikułu zostaje przemieniona w złotego orła. Fot. Archiwum Kingi Langley

Skąd wziął się pomysł na tajemniczy Świat Ptaków opisywany w książce?

Ptaki od zarania dziejów występują w symbolikach różnych kultur i zawsze były traktowane ze szczególnym szacunkiem jako stworzenia bliskie niebiosom. Świat Ptaków ukazany w książce „Harper i zagubiona wiedza” to kraina istniejąca w innym, równoległym wymiarze, gdzie żyją wszystkie ptaki, zarówno te, które każdego ranka wracają na ziemię wraz ze wschodem słońca, jak i te, które już wymarły w świecie ludzi i nie mogą tu powrócić, ale mają tam swój dom i żyją w nim tak długo, jak tylko zapragną. Panuje tam harmonia, a jej mieszkańcy bardzo ubolewają nad nieodpowiedzialnym zachowaniem człowieka, który bez skrupułów eksploatuje Matkę Ziemię, doprowadzając planetę do zniszczenia. W tym świecie ptaki mają postać ludzką z wyraźnymi atrybutami charakterystycznymi dla swojego gatunku. Główna bohaterka powieści, trzynastoletnia Harper, za sprawą zagadkowego wehikułu zostaje przemieniona w złotego orła i przenosi się do Świata Ptaków. W tej krainie legendy przeplatają się z prawdą, a rzeczy magiczne mogą okazać się realne. Dzięki sile umysłu można tu przenosić ciężkie głazy i porozumiewać się telepatycznie. Latające kufry służą cennymi radami, a największymi wrogami bohaterów są ich wewnętrzne blokady i strach.

Wielu recenzentów porównuje Harper do Harry Pottera. Jakie są różnice, podobieństwa i co sądzisz o serii stworzonej przez J.K. Rowling?

Uwielbiam „Harry’ego Pottera” i bardzo się cieszę, że J.K. Rowling stworzyła tę magiczną powieść fantasy dla dzieci. Sama ją czytając, nie mogłam oderwać się od lektury i świata czarodziejów wykreowanego przez pisarkę. Niestety Harper poza trzema pierwszymi literami imienia nie ma nic wspólnego z Harrym. Tak, muszę nieśmiało przyznać, że wielu recenzentów nie kryło swego zachwytu po lekturze mojej książki, pisząc, że „Harper i zagubiona wiedza” jest tak samo dobra jak „Harry Potter”. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, kiedy moja powieść jest porównywana jakościowo do światowego bestsellera, który podbił serca milionów dzieci na Ziemi. Bardzo bym sobie życzyła, aby Harper powtórzyła spektakularny sukces „Harryego Pottera”. Patrząc na codziennie pojawiające się fantastyczne recenzje oraz sprzedaż, ta książka naprawdę ma duże szanse odnieść sukces. Niespełna po trzech tygodniach od premiery „Harper i zagubiona wiedza” uplasowała się na wysokiej piątej pozycji listy bestsellerów hurtowni książek Motyle Książkowe, którego ranking jest publikowany dwa razy w miesiącu na Portalu Rynku Wydawniczego „Wydawca”. A po 4 tygodniach znalazła się na liście TOP 100 w kategorii literatura młodzieżowa prowadzonej przez Empik.

W jakich krajach można nabyć książkę?

„Harper i zagubiona wiedza” została wydana w Polsce, ale bardzo bym chciała, aby jak najszybciej została przetłumaczona na język angielski i została opublikowana w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkam. Moim wielkim marzeniem jest ekranizacja i głęboko wierzę, że za kilka lat będziemy mogli oglądać produkcję opartą na mojej powieści na dużym ekranie. Mam nadzieję, że wkrótce zagraniczne wydawnictwa zainteresują się moją książką, przekładając „Harper…” na wiele języków, by mogły ją czytać dzieci, młodzież i ich rodzice na całym świecie. Na chwilę obecną książka dostępna jest w języku polskim w formie drukowanej oraz w wersji elektronicznej e-book we wszystkich księgarniach internetowych łącznie z Empik.com. Cieszy się również bardzo dużą popularnością wśród księgarń stacjonarnych w Polsce. Osoby zainteresowane nabyciem książki w Stanach Zjednoczonych lub w Kanadzie zapraszam do odwiedzenia księgarni internetowej www.thepolishbookstore.com, gdzie książka jest dostępna dla mieszkańców Ameryki Północnej.


Kinga Langley to dziennikarka, pedagog i mecenas kultury. Absolwentka wydziału zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Na stałe mieszka na Florydzie. Mama dwudziestoletniego Robina i dwuletniej Lily. Szczęśliwa żona Spencera, który pełni służbę w amerykańskiej straży pożarnej. Przez jedenaście lat mieszkała w malowniczej Szkocji, gdzie Edynburg i jego przedmieścia stały się inspiracją do napisania książki dla młodych czytelników „Harper i zagubiona wiedza”. Fascynuje się tematyką Quantum Healing Hypnosis Technique, której jest licencjonowanym praktykiem. Miłośniczka jogi i ekologicznego jedzenia. Żarliwie dba o przyrodę i jej zasoby. Ratuje żółwie na florydzkich plażach oraz wspiera akcje sprzątania oceanów. Aktywnie nurkuje podczas wypraw do odległych zakątków. Gdyby przyznawano Oscary za realizację marzeń, odebrałaby statuetki w prawie wszystkich kategoriach. W niedalekich planach ma podróż dookoła świata z mężem i córeczką.


UWAGA, KONKURS!

Konkurs literacko-plastyczny o Kryształowe Pióro

Rusza I edycja Międzynarodowego Konkursu Literacko-Plastycznego „Harper i zagubiona wiedza”, w którym głównymi nagrodami są Kryształowe Pióra oraz publikacja prac 15 finalistów w specjalnym, ilustrowanym wydaniu książki autorstwa Kingi Langley.

Konkurs jest skierowany do dzieci w wieku 6–14 lat mieszkających w Polsce oraz za granicą. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie rodzimej literatury wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie nawyku czytania, rozwój wyobraźni i umiejętności artystycznych oraz wprowadzanie młodego czytelnika w świat wartości moralnych i ich zastosowania w codziennym życiu. Dzięki organizacji konkursu plastycznego, opartego na wartościowej literaturze z gatunku fantasy, organizatorzy chcą zachęcić dzieci do obcowania ze sztuką, która nieprawdopodobnie wpływa na rozwój inteligencji. Neurobiolodzy wykazali, że uprawianie sztuki aktywuje uwagę poznawczą, która odgrywa istotną rolę w codziennym życiu. Jest ona szczególnie istotna w rozwoju dziecka, wpływając na kontrolę myśli, uczuć i zachowania, a tym samym na jego rozwój i edukację.

Prace konkursowe będą oceniać światowej sławy portrecistka Barbara Kaczmarowska-Hamilton (Wielka Brytania), Justyna Kisielewicz, malarka młodego pokolenia (Stany Zjednoczone), Matylda Konecka, polska ilustratorka (Wielka Brytania), Beata Drzazga, właścicielka największej firmy medycznej w Polsce, oraz Ryszard Matecki, artysta i dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni.

Prace zgłoszone do konkursu będą podlegać ocenie w trzech kategoriach wiekowych: 6–8 lat, 9–11 lat i 12–14 lat. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetki Kryształowe Pióro, a 15 finalistów (po pięciu z każdej kategorii) otrzyma nagrody rzeczowe, książki, dyplomy oraz publikację swojej pracy w specjalnym, ilustrowanym wydaniu książki „Harper i zagubiona wiedza” autorstwa Kingi Langley.

Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

  1. Należy przeczytać książkę „Harper i zagubiona wiedza” lub wysłuchać darmowych fragmentów audiobooka dostępnych na stronie www.harperpolska.com w zakładce Konkurs.
  2. Wybrać ulubiony fragment powieści i wykonać pracę plastyczną dowolną techniką (malarstwo, rysunek, tradycyjne techniki graficzne – bez grafiki komputerowej) w formacie A4 lub A3.
  3. Zrobić zdjęcie swojej pracy i wysłać zgłoszenie za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.harperpolska.com najpóźniej do dnia 31 maja 2021 r.
  4. Kapituła konkursowa wybierze 5 najlepszych prac w każdej z kategorii wiekowej – razem będzie to 15 finalistów.
  5. Zwycięzcy konkursu zostaną powiadomieni pocztą elektroniczną na podany przez siebie adres e-mail o wygranej oraz o sposobie odbioru nagrody.

Zwycięskie prace wraz z informacją o ich autorach zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora w dniu 9 września 2021 r. w rocznicę urodzin Aleksandra Doby, polskiego podróżnika, który niespodziewanie odszedł po zdobyciu Kilimandżaro. Aleksander przed wyprawą do Afryki z entuzjazmem przyjął zaproszenie zajęcia miejsca jurora w kapitule Międzynarodowego Konkursu Literacko-Plastycznego o Kryształowe Pióro. W ten sposób organizatorzy chcą uhonorować pamięć tego wspaniałego człowieka, który zarażał wszystkich swoją niespożytą energią i wielką pasją odkrywcy.

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -