czwartek, 22 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaNajwięcej zakażeń koronawirusem w grupie wiekowej 21-30 lat

Najwięcej zakażeń koronawirusem w grupie wiekowej 21-30 lat

50 proc. zakażeń stanowią obecnie osoby do 40 roku życia; najwięcej jest w grupie wiekowej 21-30 lat; większość chorych na COVID-19 to osoby niezaszczepione – powiedział w czwartek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Kolejka przed punktem poboru wymazów do badań na obecność koronawirusa, 1 kwietnia, na warszawskim Ursynowie. Fot. Marcin Obara/PA

W czasie briefingu rzecznik resortu zdrowia odniósł się do skali zakażeń w Polsce.

Zaznaczył, że 50 proc. zakażeń stanowią osoby do 40. roku życia. „Natomiast osoby od 65. roku życia to jest 27 proc. Widać więc, że gros osób, które dziś się zakażają, to są osoby młode” – powiedział Andrusiewicz.

Podkreślił, że „najwięcej zakażeń jest nadal w grupie wiekowej 21-30 lat”. „Obserwujemy wzmożenie tego trendu. Większość z tych osób jest niezaszczepionych” – wskazał rzecznik MZ.

Zwrócił uwagę, że od stycznia – od kiedy podawana jest w Polsce druga dawka szczepionki – na 1 000 300 osób, które zachorowały na COVID-19, jedynie 8,5 tys. stanowiły osoby w pełni zaszczepione, u których upłynęło 14 dni od drugiej dawki, co stanowi 1 proc.

Jak dodał – Od stycznia 46 tys. 100 osób zmarło, z tego w pełni zaszczepionych było 635 z nich, co stanowi 1,3 proc. „Widzimy więc, w jakim stopniu szczepienia w Polsce chronią obywateli przed zakażeniem” – powiedział Andrusiewicz, apelując do Polaków o zaszczepienie się.

Podkreślił, że szczepienia mogą uchronić przed czwartą falą. Widzimy, że liczba zakażeń w Europie rośnie – Wielka Brytania, Holandia, Dania, Francja, Niemcy – jednak osoby zaszczepione nie trafiają do szpitali. Większość zakażeń jest w grupach wiekowych, które jeszcze się nie zaszczepiły.

Przypomniał, że w przypadku wątpliwości można skorzystać z infolinii NFZ i wyjaśnić wszelkie zawiłości.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 105 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dotyczą one osób z województw: mazowieckiego (18), wielkopolskiego (13), kujawsko-pomorskiego (10), podkarpackiego (8), dolnośląskiego (7), podlaskiego (7), pomorskiego (7), śląskiego (6), lubelskiego (5), łódzkiego (4), opolskiego (4), małopolskiego (3), świętokrzyskiego (3) i zachodniopomorskiego (2).

Z powodu COVID-19 zmarło 12 osób.

Magdalena Gronek/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -