sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiNajtrudniejsze dyktando w Polsce

Najtrudniejsze dyktando w Polsce

Co roku setki osób decydują się wziąć udział w Dyktandzie Krakowskim, odbywającym się w ramach Miesiąca Języka Ojczystego. Organizatorem jest Uniwersytet Jagielloński. Po raz kolejny dyktando będzie pisane w dwóch kategoriach – otwartej i junior.

W tym roku odbędzie się 6. edycja Dyktanda Krakowskiego, zaplanowano ją na 18 marca 2023 roku.  Fot. facebook.com/miesiacjezyka

Dyktando zaplanowano na 18 marca 2023 roku, to już 6. edycja tego wydarzenia. Przerwę spowodowała jedynie pandemia. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje rejestracja. Nie mogą w nim brać udziału laureaci pierwszego miejsca z poprzednich edycji, tj. osoby z tytułem Krakowskiego Mistrza Ortografii.

Podczas pisania zakazane są telefony i słowniki. Na zwycięzców czekają nagrody: I miejsce – 5,500 zł, nagrody rzeczowe oraz nagrody od patronów, II miejsce – 4,500 zł i nagrody rzeczowe, III miejsce – 3,500 zł i upominki. Dla juniorów kwoty są niższe i wynoszą kolejno: 1,500 zł, 1,000 zł, 500 zł, a także nagrody rzeczowe. W poprzedniej edycji startowali też artyści – piosenkarki: Anna Wyszkoni, Roksana Węgiel oraz legendarny wokalista zespołu TSA Marek Piekarczyk.

Ostatni tekst dyktanda w kategorii otwartej zaczynał się od słów: „Heca hecą, a latka lecą – żachnęła się rzewnie Żaneta z Żyrzyna. Przebóg! Toż to huk czasu od studiów, a tu znienacka, gdy jak co dzień sięgała po świeżo zaparzoną nescafé i croissanta, przyszła wieść o zjeździe całego rocznika. Jaźń zawrzała od kolaży minionych zdarzeń jak po zażyciu ayahuaski. Ongiś, studiując w Gołębniku, tworzyli supertrio à la papużki nierozłączki. Ważysław z Horyńca-Zdroju miał żyłkę hazardzisty. Bez wahania, acz nie bez cholagogi, żywił się w hardcore’owym [hardcorowym] barze „Smok” – takim fast foodzie á rebours, wartym wszystkich gwiazdek Michelina. Modus operandi polegał w nim na chyżości konsumpcji i utrzymywaniu wzrokowego kontaktu z talerzem…”.

Dziecięca treść też nie była prosta. Oto jej fragment: „Ośmioipółletni Krzyś rzucił plecak w kąt i wybiegł z chyżym wyżłem na pole. Na zewnątrz zdążyło już zszarzeć. Mimo mżawki krążyły w powietrzu hoże jerzyki i jaskółki. Chłopiec i pies niezrażeni przykrą aurą ruszyli żwawo spod klasztoru oo. [Ojców] Karmelitów na Piasku w kierunku Plant. Nim minęli Collegium Novum, ich uszu dobiegł hejnał z kościoła Mariackiego”.

Innym pokrewnym wydarzeniem był Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny. Poprawność polszczyzny popularyzuje też serwis www.dyktanda.pl.

Halina Kossak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -