czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaDziałyCiekawostkiNajtrudniejsze dyktando w Polsce

Najtrudniejsze dyktando w Polsce

Co roku setki osób decydują się wziąć udział w Dyktandzie Krakowskim, odbywającym się w ramach Miesiąca Języka Ojczystego. Organizatorem jest Uniwersytet Jagielloński. Po raz kolejny dyktando będzie pisane w dwóch kategoriach – otwartej i junior.

W tym roku odbędzie się 6. edycja Dyktanda Krakowskiego, zaplanowano ją na 18 marca 2023 roku.  Fot. facebook.com/miesiacjezyka

Dyktando zaplanowano na 18 marca 2023 roku, to już 6. edycja tego wydarzenia. Przerwę spowodowała jedynie pandemia. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje rejestracja. Nie mogą w nim brać udziału laureaci pierwszego miejsca z poprzednich edycji, tj. osoby z tytułem Krakowskiego Mistrza Ortografii.

Podczas pisania zakazane są telefony i słowniki. Na zwycięzców czekają nagrody: I miejsce – 5,500 zł, nagrody rzeczowe oraz nagrody od patronów, II miejsce – 4,500 zł i nagrody rzeczowe, III miejsce – 3,500 zł i upominki. Dla juniorów kwoty są niższe i wynoszą kolejno: 1,500 zł, 1,000 zł, 500 zł, a także nagrody rzeczowe. W poprzedniej edycji startowali też artyści – piosenkarki: Anna Wyszkoni, Roksana Węgiel oraz legendarny wokalista zespołu TSA Marek Piekarczyk.

Ostatni tekst dyktanda w kategorii otwartej zaczynał się od słów: „Heca hecą, a latka lecą – żachnęła się rzewnie Żaneta z Żyrzyna. Przebóg! Toż to huk czasu od studiów, a tu znienacka, gdy jak co dzień sięgała po świeżo zaparzoną nescafé i croissanta, przyszła wieść o zjeździe całego rocznika. Jaźń zawrzała od kolaży minionych zdarzeń jak po zażyciu ayahuaski. Ongiś, studiując w Gołębniku, tworzyli supertrio à la papużki nierozłączki. Ważysław z Horyńca-Zdroju miał żyłkę hazardzisty. Bez wahania, acz nie bez cholagogi, żywił się w hardcore’owym [hardcorowym] barze „Smok” – takim fast foodzie á rebours, wartym wszystkich gwiazdek Michelina. Modus operandi polegał w nim na chyżości konsumpcji i utrzymywaniu wzrokowego kontaktu z talerzem…”.

Dziecięca treść też nie była prosta. Oto jej fragment: „Ośmioipółletni Krzyś rzucił plecak w kąt i wybiegł z chyżym wyżłem na pole. Na zewnątrz zdążyło już zszarzeć. Mimo mżawki krążyły w powietrzu hoże jerzyki i jaskółki. Chłopiec i pies niezrażeni przykrą aurą ruszyli żwawo spod klasztoru oo. [Ojców] Karmelitów na Piasku w kierunku Plant. Nim minęli Collegium Novum, ich uszu dobiegł hejnał z kościoła Mariackiego”.

Innym pokrewnym wydarzeniem był Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny. Poprawność polszczyzny popularyzuje też serwis www.dyktanda.pl.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -