niedziela, 3 lipca, 2022
Strona głównaDziałyCiekawostkiNajstarsza Polka obchodziła 116. urodziny!

Najstarsza Polka obchodziła 116. urodziny!

Tekla Juniewicz to najstarsza Polka i druga najstarsza osoba na świecie – pod względem wieku wyprzedza ją tylko francuska zakonnica Lucile Randon, która ma 118 lat.

Tekla Juniewicz to najstarsza Polka. 10 czerwca br. obchodziła 116. urodziny. Fot. KPRP

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, w zaborze galicyjskim w ówczesnych Austro-Węgrzech (obecnie na terenie Ukrainy). Gdy Polska odzyskała niepodległość, miała 12 lat. Wychowywała się w Przeworsku, tam kształciła się pod okiem sióstr zakonnych. W 1927 poślubiła w tym mieście Jana Juniewicza i przeprowadziła się wraz z nim do Borysławia. Pod koniec 1945 roku, po II wojnie światowej i przesiedleniach, pani Tekla z rodziną przeniosła się do Gliwic, gdzie mieszka do dzisiaj. 10 czerwca br. świętowała swoje 116. urodziny. Tego dnia odwiedzili ją przedstawiciele władz, rodzina i przyjaciele, a jej dom dosłownie tonął w kwiatach. Życzenia urodzinowe najstarszej Polce złożyła również polska para prezydencka.

„Składamy najserdeczniejsze życzenia dobrego zdrowia, siły i pogody ducha. Niech zawsze towarzyszy Pani życzliwość bliskich i ludzka wdzięczność. Jako najstarsza żyjąca Polka i jedna z najstarszych osób na świecie jest Pani świadkiem historii i wspaniałym przykładem, jak piękne i bogate może być ludzkie życie. Pani serdeczność i optymizm mogą być wzorem do naśladowania. Dziękujemy za to, że wciąż dzieli się Pani swoim doświadczeniem i dobrocią. Z całego serca życzymy Pani kolejnych lat wśród najbliższych w zdrowiu i pomyślności” – czytamy w specjalnym liście podpisanym przez Andrzeja Dudę oraz Agatę Kornhauser-Dudę. Życzenia wraz z bukietem kwiatów przekazała doradczyni prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik.

Pani Tekla doczekała się dwóch córek, pięcioro wnuków, czterech prawnuków i czterech praprawnuków. Najmłodsza praprawnuczka Iga Tekla urodziła się dokładnie 10 czerwca 2021 r., w dniu 115. urodzin swojej praprababci.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -