niedziela, 3 lipca, 2022
Strona głównaDziałyCiekawostkiNajdroższe przyprawy świata

Najdroższe przyprawy świata

Ani torty, ani szynki nie są najdroższym produktem spożywczym. Takimi są przyprawy. Kupując torebeczkę z kilkoma gramami, nie odczuwamy tego, w dodatku nie są to najwyższej jakości przyprawy, tylko przeciętne.

Szafran to przyprawa uzyskiwana ze znamion kwiatu krokusa uprawnego. Fot. Archiwum WEM

Szafran

Ta przyprawa jest uzyskiwana ze znamion kwiatu krokusa uprawnego. Gdy roślina dojrzeje, jej znamiona (nitki) są zbierane o poranku, gdy się otwierają. Na kilogram przyprawy trzeba tysiące kwiatów. Szafran dodawany jest do potraw z ryżu, kawy i słodyczy. Dwie niteczki wystarczą, aby nadać potrawie aromatu i koloru. Nadmiar czyni danie gorzkim, a 20-gramowa dawka jest śmiertelna. Gdy w naszych sklepach 0.5 g szafranu kosztuje kilka złotych, za kilogram zapłacilibyśmy kilkanaście tysięcy. Najdroższy szafran pochodzi z Kaszmiru – 40 tys. zł/kg.

Goździki

Są niedojrzałymi pączkami kwiatów tropikalnego drzewa goździkowego, a brązowy kolor jest rezultatem suszenia. Świeże są różowe. Pochodzą z indonezyjskich Wysp Korzennych. Woń i smak goździków dobrze komponuje się z kompotami, dżemami, ponczami, nalewkami, grzanym piwem i winem, także z dziczyzną. Goździki azjatyckie kosztują ok. 400 złotych za kilogram, a indonezyjskie ok. 200 zł.

Kardamon

Ta jedna z najstarszych przypraw świata pochodzi z Indii, współcześnie uprawiana jest również na Sri Lance, w Gwatemali i Tanzanii. Korzenny aromat kardamonu pasuje do smaku kawy, pieczonej kaczki, zup kremów, steków i ryb. Przyprawa ta poprawia apetyt. Choć tego nie odczuwamy, to przy zakupie małej torebeczki za kilogram kardamonu zapłacilibyśmy około 300 zł.

Wanilia

Jej ojczyzną jest Meksyk. Jeszcze do połowy XIX wieku była traktowana jako lekarstwo. Kwiaty wanilii otwierają się tylko na jeden dzień, a zapylić je mogą niektóre kolibry lub meksykańskie pszczoły. Kilogram najlepszej jakości lasek wanilii kosztuje około 1200 zł. Najpopularniejsza i tania przyprawa, jaką zazwyczaj kupujemy, to wanilina, którą można otrzymać syntetycznie.

Cynamon

Powstaje ze zmielonej kory tropikalnego i wiecznie zielonego drzewa – cynamonowca cejlońskiego. Jego kora i liście wytwarzają intensywny aromat. Cynamon pochodzi ze Sri Lanki. Służy jako dodatek do słodkich wypieków i deserów owocowych. Ten z drzewa cejlońskiego kosztuje nawet 700 zł/kg.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -