czwartek, 8 czerwca, 2023

Nagroda jak kara

Statuetka nie zawsze cieszy, bo może być przeciwieństwem zwycięstwa. Tak jest nie tylko w przypadku Złotych Malin – ekranowych porażek – znanych na cały świat czy Węży rozdawanych tylko w Polsce za najgorsze rodzime filmy. Są też antynagrody w innych dziedzinach.

Eurowizja 2021: Tix z Norwegii został wybrany najgorzej ubranym artystą. Fot. Thomas Hanses, eurovision.tv

Nagroda Ig Nobla

To humorystyczny odpowiednik Nagrody Nobla za prace naukowe, które dotyczą bzdurnych z pozoru spraw i zarazem intrygują. Nie są do końca czymś negatywnym.

Stella Awards

To antynagroda za najbardziej szalone, oburzające i absurdalne procesy sądowe. Nazwę zawdzięcza Stelli Liebeck, która w 1992 r. poparzyła się wylanym sobie na kolana kubkiem kawy z McDonalds, doznała oparzeń i sąd w Nowym Meksyku przyznał jej 2.9 mln odszkodowania.

Nagroda im. Barbary Dex

Dotyczy tytułu najgorzej ubranego uczestnika Konkursu Piosenki Eurowizji. Nazwę zawdzięcza Barbarze Dax z Belgii, która wystąpiła we własnoręcznie uszytej sukni. Efekt powszechnie krytykowano i to zapoczątkowało dalsze typowania.

Plebiscyt „Stołek i Noga od Stołka”

Wyróżnienie przyznawane osobom lub instytucjom, które najbardziej przysłużyły się lub zaszkodziły Warszawie w danym roku. Zwycięzcy są w dwóch kategoriach: Stołek – nagroda za zasługi dla Warszawy, Noga od Stołka – antynagroda za najgorszą przysługę dla stolicy.

Drewniana łyżka

Przysługuje w niektórych dziedzinach za zajęcie ostatniego miejsca, ewentualnie drugiego. Często jest to antytrofeum sportowe.

Halina Kossak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -