niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaPoloniaMassachusettsModlitwa o łaski dla Polonii

Modlitwa o łaski dla Polonii

Obchody 80. rocznicy męczeńskiej śmierci Maksymiliana Kolbe w Sanktuarium w Stockbridge.

Uroczyste obchody 80. rocznicy śmierci Maksymiliana Kolbe odbędą się 14 sierpnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Stockbridge. Fot. wikipedia.org

Maksymilian Maria Kolbe, urodzony 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli, to polski franciszkanin konwentualny, prezbiter, gwardian, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego. To także założyciel organizacji Rycerstwo Niepokalanej, miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” i Radia Niepokalanów oraz klasztoru w Niepokalanowie. Zmarł 14 sierpnia 1941 r. w obozie koncentracyjnym Auschwitz, po tym jak dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Został pierwszym polskim męczennikiem okresu II wojny światowej wyniesionym na ołtarze podczas beatyfikacji jako wyznawca w 1971 r., a następnie kanonizacji jako męczennik w 1982 r.

O. Maksymilian Kolbe zginął śmiercią męczeńską w Auschwitz 14 sierpnia 1941 r., ofiarowując swe życie w zamian za współwięźnia. Fot. wikipedia.org

W tym roku przypada 80. rocznica śmierci tego wyjątkowego zakonnika. W związku z tym 14 sierpnia o godz. 14:00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Stockbridge, MA odprawiona zostanie uroczysta msza święta w plenerze. Współorganizatorami obchodów są: Polska Fundacja Kulturalna, Narodowe Forum Kresowe USA, Banner of Jasna Gora, Polonia Wspiera Projekt 14 czerwca oraz Polish Living History.

„W czasie, w którym świat staje przed niespotykanymi dotychczas wyzwaniami, widzimy w św. Maksymilianie Kolbe postać, która uobecnia swoim życiem i śmiercią dramat minionego stulecia, ale też nadzieję dla dzisiejszego człowieka i przyszłych pokoleń. Życie św. Maksymiliana Kolbe wyrażało się przez odważne szukanie prawdy, podejmowanie śmiałych i pełnych zapału wyzwań, głęboką wiarę katolicką i miłość do drugiego człowieka, czego wyrazem było poświęcenie własnego życia za drugiego człowieka. Pragniemy, aby pamięć o jego życiu była wyrazem ogromnej wdzięczności Bogu za wielkiego syna polskiego narodu oraz wezwaniem dla wszystkich katolików do głębokiego zastanowienia się nad naszymi zadaniami w dzisiejszym świecie. Dlatego też chcemy w tym dniu za wstawiennictwem św. Maksymiliana Kolbe – w 80. rocznicę jego męczeńskiej śmierci – modlić się o potrzebne łaski dla całej ludzkości, a szczególnie dla Polaków rozsianych po całym świecie” – piszą organizatorzy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.shrineofdivinemercy.org lub pisząc na adres: jszverum@gmail.com.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -