niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaDziałyCovid 19Mija 3 lata od ogłoszenia w Polsce stanu epidemii związanego z pandemią...

Mija 3 lata od ogłoszenia w Polsce stanu epidemii związanego z pandemią COVID-19

Od 20 marca 2020 roku obowiązuje w Polsce stan epidemii związany z pandemią COVID-19 wywołaną przez wirusa SARS-CoV-2.

Fot. muzhp.pl

Za pacjenta zero uznaje się 66-letniego mężczyznę, który przyjechał autokarem z Niemiec i został zdiagnozowany w szpitalu w Zielonej Górze. O pierwszym potwierdzonym przypadku poinformował 4 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pacjent zero spędził w szpitalu kilkanaście dni i wyzdrowiał. Przez rok panowania epidemii odnotowano w Polsce 2 010 244 przypadki zakażenia, zmarło 48 807 osób.

Epidemię wywołał wirus SARS-Co-2, pochodzenia odzwierzęcego, który pojawił się w Chinach wczesną jesienią 2019 roku. Pierwszym dużym ogniskiem było miasto Wuhan w prowincji Hubei. Stamtąd wirus rozprzestrzenił się w styczniu 2020 roku w całych Chinach. W lutym dotarł do Korei Południowej, Iranu i Włoch. Szczególnie dramatyczne sytuacje miały miejsce na początku pandemii we włoskiej Lombardii, a później w Nowym Jorku i w Wielkiej Brytanii.

Epidemia w Polsce miała trzy fale. Pierwszą na wiosnę 2020 , druga pod koniec lata, kiedy to zakażeń zaczęło przybywać, żeby 19 września przekroczyć liczbę 1000 stwierdzonych nowych przypadków. Trzecia fala epidemii rozpoczęła się w drugiej połowie lutego 2021. Rekordowy jeśli chodzi o liczbę zachorowań w ciągu roku był 7 listopada 2020, kiedy odnotowano 27 875 nowych przypadków zachorowań na COVID-19.

W kolejnych falach epidemii pojawiły się mutacje wirusa, szczególnie zaraźliwa okazała się mutacja „brytyjska” Od końca grudnia 2020 roku trwają szczepienia. Polska strategia szczepień przewiduje, że w pierwszej kolejności szczepieni są seniorzy, co pozwala uratować najbardziej zagrożonych i odciążyć służbę zdrowia. Podczas epidemii uruchomiono 8 Tarcz antykryzysowych wprowadzających instrumenty, które wspierają utrzymanie działalności gospodarczej i miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Wprowadzono też liczne przepisy mające ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii.

Od 20 marca 2021 roku, równo rok po ogłoszeniu stanu epidemii, ze względu na pogarszającą się sytuacje epidemiczną, rządowym rozporządzeniem wprowadzono kolejny lockdown na terenie całego kraju. Zamknięte zostały ponownie hotele, teatry muzea, kina, baseny, obiekty sportowe i częściowo  galerie handlowe, a uczniowie wszystkich szkół uczą się zdalnie.

Pandemia objęła cały świat, w grudniu 2020 roku stwierdzono przypadki na Antarktydzie. Do 21 marca 2021 roku w sumie zachorowały 123, 81 miliony osób, a zmarło blisko 2,73 mln.

muzhp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -