poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaMiędzynarodowe Bractwo Paulinów powiększyło się o kolejnego członka

Międzynarodowe Bractwo Paulinów powiększyło się o kolejnego członka

16 stycznia w Amerykańskiej Częstochowie uroczyście obchodzono święto patronalne św. Pawła Pierwszego Pustelnika, który jest patronem zakonu paulinów. Tego dnia w szeregi Międzynarodowego Bractwa Paulinów został przyjęty ks. Gerald Dennis Gill, rektor Bazyliki Katedralnej Świętych Piotra i Pawła.

16 stycznia ks. Gerald Dennis Gill został przyjęty do Międzynarodowego Bractwa Paulinów. Fot. czestochowa.us

Wśród wielu zakonów, które są obecne w archidiecezji Filadelfii, jest jeden, który jest uznawany za szafarzy Świętej Ikony Matki Bożej, znanej jako „Czarna Madonna”. Szafarze ci znani są jako Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, a także jako Zakon Ojców i Braci Paulinów. Paulini noszą białe habity i są duchowymi synami św. Pawła z Teb, który jest obecnie uznawany za pierwszego pustelnika w tradycji chrześcijańskiej. Zatwierdzeni przez Stolicę Apostolską w XIII wieku, paulini poświęcają się przede wszystkim modlitwie i pracy duszpasterskiej w kościołach rozsianych niemal po całym świecie.

Z biegiem lat wielu świeckich zaczęło uczestniczyć w misji i charyzmacie zakonu. Widząc to pragnienie ludu, paulini założyli Bractwo Paulinów, aby stworzyć nieformalne stowarzyszenie dobroczyńców i przyjaciół Zakonu. Członkami tego bractwa mogą być zarówno mężczyźni, jak i kobiety, bez względu na wiek czy stan cywilny. W minionych wiekach do Bractwa przyjmowano ludzi ze wszystkich stanów: królów, kardynałów, biskupów, chłopów i mieszczan. Dziś Bractwo nadal jest ważnym elementem misji Zakonu. Do najbardziej znanych współbraci Zakonu należą polski książę św. Kazimierz (który stał się patronem bractwa), bł. kard. Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II, kardynał Franciszek Jerzy z Chicago i kardynał Jan Król, który służył archidiecezji filadelfijskiej przez 27 lat.

16 stycznia do grona tych wybitnych postaci dołączył ks. Gerald Dennis Gill. Ksiądz Gill jest czcicielem Matki Bożej i przyjacielem Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Obecnie jest rektorem i proboszczem Bazyliki Katedralnej Świętych Piotra i Pawła oraz dyrektorem Biura ds. Kultu Bożego Dyscypliny Religijnej Archidiecezji Filadelfii.

Ks. Gill został wyświęcony na kapłana 21 maja 1983 roku. Służył jako wikariusz w parafii Narodzenia Pańskiego w Warminster oraz w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Southampton. Ukończył studia magisterskie z liturgii świętej na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie oraz w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. Po ukończeniu studiów magisterskich przez pięć lat pełnił funkcję dyrektora ds. liturgii w Papieskim Kolegium Północnoamerykańskim w Watykanie. Prowadzi wykłady na temat liturgii w całym kraju, a ostatnio opublikował książkę „Music in Catholic Liturgy: A Pastoral and Theological Companion to Sing to the Lord” i ukończył kolejną: „Ars Celebrandi: An Artful and Careful Celebracja Eucharystii”.

o. Bogdan Olzacki
opr. JS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -