wtorek, 7 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaMiędzynarodowa operacja przeciw przestępcom wykorzystującym dzieci

Międzynarodowa operacja przeciw przestępcom wykorzystującym dzieci

Na przełomie czerwca i lipca przeprowadzona została międzynarodowa operacja przeciw przestępcom wykorzystującym dzieci. Wzięli w niej udział również polscy policjanci.

Fot. Stanisław Rozpędzik/PAP

Operacja nosi angielską nazwę „Child Trafficking Exploitation EMPACT Action Days 2021”. Jak przekazała policja, celem działań było m.in. pokazanie jak funkcjonują grupy żebracze oraz jak przestępcy wykorzystują dzieci w żebractwie. Policja podjęła przy tym działania prewencyjne dotyczące tzw. dzieci bez opieki. W ramach tej części odbyły się kontrole miejsc pobytu, takich jak np. dworce kolejowe i autobusowe, ale również zanalizowano przypadki zaginięć osób małoletnich, gdzie z kontekstu może wynikać, iż zaginiony ma kontakt lub przebywa w towarzystwie osoby dorosłej.

„Działania kontrolne podjęte zostały przez wszystkie jednostki na terenie kraju. Łącznie uczestniczyło w nich ponad 5000 funkcjonariuszy. Czynności kontrolne przeprowadzone zostały wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej, którzy również podjęli działania we własnym zakresie. Działania wsparli również funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej, Leśnej oraz pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy” – przekazała policja.

Podczas operacji wylegitymowano m.in. 3925 osób dorosłych oraz 437 małoletnich. Spośród wylegitymowanych dorosłych największą liczbę stanowili obywatele Polski – 3329 osób. Skontrolowano również dość liczną grupę obywateli Ukrainy i Litwy. W przypadku małoletnich największą skontrolowaną grupę stanowili Polacy. Podczas operacji sprawdzono 1668 pojazdów i skontrolowano 10 951 miejsc, głównie sklepów i galerii handlowych, ulic i dworców PKS i PKP oraz innych miejsc gromadzenia się dzieci i młodzieży.

W ramach operacji policja zatrzymała łącznie siedem osób. Na terenie podległym KWP w Białymstoku zatrzymano sześć z nich, w tym jedną za naruszenie czynności ciała, jedną za kierowanie gróźb karalnych oraz cztery osoby poszukiwane, w tym jedną listem gończym.

Na terenie działania Komendy Stołecznej Policji udało się znaleźć jedną osobę poszukiwaną oraz dwie nieletnie, które były poszukiwane przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Wszczęto również jedną sprawę z zakresu przejawów demoralizacji wśród nieletnich. Sprawa zostanie skierowana do Sądu Rodzinnego (KWP w Łodzi). Na terenie KWP we Wrocławiu funkcjonariusze wystawili dwa mandaty dotyczące żebractwa w miejscu publicznym.

Policja podkreśla jednocześnie, że akcja wymierzona przeciwko wykorzystaniu dzieci została przeprowadzona po raz pierwszy przez polskie służby. „Przeprowadzone działania wykazały, iż należy nadal bacznie monitorować środowisko dzieci i młodzieży pod kątem ewentualnych zagrożeń ze strony osób chcących je wykorzystać. Wykorzystanie może przejawiać się w różnoraki sposób, nie tylko fizyczny (przymuszanie do żebrania), seksualny, ale również ekonomiczny” – wskazują funkcjonariusze.

Planowane są kolejne akcje mające na celu zapobieganiu zjawiska handlu dzieci i ich wykorzystania.

Natalia Kamińska, Bartłomiej Figaj/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -