piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaTurystykaMiasto na weekend w Polsce

Miasto na weekend w Polsce

Polska się zmienia. Zmieniają się także główne miasta, w których powstają całkiem nowe atrakcje turystyczne. Oto kilka naszych pomysłów na ciekawe spędzenie weekendu w mieście.

Warszawa – kulinarnie, muzealnie

Główne atrakcje turystyczne Warszawy zna prawie każdy. Stare Miasto, Łazienki czy Wilanów są obowiązkowym punktem każdej w wycieczek w stolicy. Zachęcamy jednak do innego spojrzenia na miasto. Warto szczególnie odkryć uroki zmieniającej swe oblicze Pragi, zobaczyć jak miasto otwiera się na Wisłę z perspektywy nowych Bulwarów Wiślanych lub jednej z dzikach plaż po praskiej stronie miasta.

Muzeum Pałac w Wilanowie. Fot. POT

Równie imponująco wyglądają też interaktywne warszawskie muzea: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin, Muzeum Fryderyka Chopina czy Centrum Nauki Kopernik.

Po całodziennym zwiedzaniu nie może zabraknąć atrakcji kulinarnych. Szczególnie wart odwiedzenia jest zlokalizowany na dawnym Dworcu Głównym Nocny Market lub odrestaurowana Hala Koszyki.

Wrocław – sport i świat wody

Obowiązkowymi punktami zwiedzania Wrocławia są oczywiście Rynek Starego Miasta, ZOO, Panorama Racławicka czy też Fontanna przy Hali Stulecia. Z nowych atrakcji niesamowite wrażenie robi otwarte w 2015 roku Hydropolis – czyli Centrum Wiedzy o Wodzie.

Fot. POT

Trójmiasto – historia i edukacja

Relaks na jednej z miejskich plaż, Spacer Długim Targiem w Gdańsku, wizyta na sopockim molo, odwiedziny Skweru Kościuszki w Gdyni to obowiązkowe punkty wizyty w trójmieście. Czasami jednak pogoda nie sprzyja plażowaniu czy spacerom. Wtedy warto wybrać jedną z nowych atrakcji trójmiasta. Będąc z dziećmi warto odwiedzić Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni lub gdańskie Centrum Hevelianum. Obie instytucje oferują rozmaite projekty edukacyjne, zajęcia zorganizowane lub po prostu dają okazję do kilku godzin doskonałej zabawy.

Fot. POT

Równie ciekawe są dwie placówki pokazujące najnowszą historię: Europejskie Centrum Solidarności (pokazujące historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej) oraz otwarte w tym roku Muzeum Historii II Wojny Światowej.

Katowice – kultura wśród techniki

Śląsk od zawsze kojarzony był z turystyką poprzemysłową oraz kulinarną. Wspaniale rozwijający się Szlak Zabytków Techniki pozwala odwiedzić ponad 30 obiektów związanych z przemysłowym dziedzictwem regionu. Szlak Kulinarny Śląskie Smaki natomiast daje możliwość obcowania z – mającą wielu sympatyków -kuchnią tego regionu. Od niedawna Katowice zyskały jednak dodatkową atrakcję. W samym centrum miasta, tuż obok znanej wszystkim Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”, powstaje zupełnie nowa dzielnica miasta, nazywana Strefą Kultury.

Fot. POT

Oprócz „Spodka” tworzą ją: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Śląskie. Liczne imprezy, koncerty i inne wydarzenia przyciągają turystów z całej Polski.

Łódź – nowe centrum miasta

W mieście, znanym głównie z tradycji przemysłu włókienniczego i zabytków z nim związanych, znajdziemy teraz – zbudowane praktycznie od zera – nowoczesne centrum miasta.

Jego sercem jest zespół budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej, rewitalizowany i rozbudowany pod nazwą „EC1 Łódź – Miasto Kultury” pełniący funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. Jednocześnie stanowi ważny element Nowego Centrum Łodzi, łącząc tendencje architektoniczne z początku ubiegłego stulecia z nowoczesnym nurtem postindustrialnym. EC1 to przestrzeń otwarta dla artystów różnych dziedzin i przystosowana do twórczości indywidualnej, warsztatów oraz imprez grupowych, z wymaganą do tego celu infrastrukturą. W EC1 znajdziemy m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Planetarium, Centrum Nauki i Techniki czy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Kraków – historia dawna i nowsza

Krakowski Rynek zna praktycznie każdy. Wytyczony w połowie wieku XIII, stał się główną przestrzenią publiczną miasta; niezmiennie, przez stulecia aż do czasów współczesnych pozostaje sercem Krakowa. Warto jednak zobaczyć jak zmieniał się na przestrzeni wieków. Szlak turystyczny „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa” zabiera nas w podróż w zamierzchłe czasy, pokazując historię miasta.

Fot. POT

Na ciąg dalszy historycznej wycieczki – przedstawiający mroczniejsze dzieje miasta – trzeba wybrać się do Fabryki Emalia Oskara Schindlera na wystawę „Kraków – czas okupacji 1939-1945” Wystawa jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa. Wielka historia II wojny światowej krzyżuje się tu z życiem codziennym a życie prywatne – z tragedią, która dotknęła cały świat.

POT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -