sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaDziałyLifestyleMamo, kup mi zwierzątko…

Mamo, kup mi zwierzątko…

Małe dzieci marzą o posiadaniu zwierzątka. Puszyste, słodkie zwierzaki wydają im się być idealnymi przyjaciółmi, zwłaszcza wtedy, kiedy królika posiada kolega ze szkolnej ławki, koleżanka opiekuje się pieskiem. Jednak zwierzę to nie zabawka, ale żywa istota, która ma swoje uczucia i potrzeby. Zanim sprawisz swojemu dziecku wymarzonego pupila, zastanów się, czy będziesz w stanie zapewnić mu należytą opiekę.

Kot to jeden z najpopularniejszych zwierzaków domowych. Fot. Archiwum WEM

To prawda, że kontakt ze zwierzętami rozwija. Dziecko uczy się empatii, wrażliwości w stosunku do drugiej istoty oraz odpowiedzialności. Wychowywanie się ze zwierzętami wpływa bardzo pozytywnie na rozwój dziecka, co udowodniono wielokrotnie badaniami naukowymi. Jednak zanim zdecydujemy się na nabycie nowego domownika, pojawia się przed nami wiele słusznych obaw. Warto zrobić sobie listę i wypisać plusy i minusy z racji posiadania zwierzaka.

Zastrzeżenia związane z posiadaniem zwierzęcia w domu:

 1. Zwierzę to nie przedmiot (ono czuje): nie można go wyrzucić, gdy się znudzi albo przestanie podobać.
 2. To nieustanne obowiązki: karmienie, sprzątanie, zabawa, leczenie itp.
 3. Zwierzę to też wydatki: karma, zabawki, wizyty u weterynarza, koszty opieki podczas wyjazdu.
 4. Zwierzak w domu to ograniczenia:
  • nie można zaprosić do siebie niektórych znajomych z powodu uczuleń na sierść
  • przy wyjeździe na urlop trzeba brać zwierzę ze sobą lub znaleźć dla niego opiekuna na ten czas
  • trzeba organizować przestrzeń w domu (mieszkaniu) w taki sposób, aby nie narażać zwierzęcia, ale też chronić niektóre przedmioty czy rośliny

Korzyści, gdy są zwierzaki w domu:

 1. W domu zawsze będzie ktoś, kto będzie na mnie czekał.
 2. Taki zwierzak będzie do mnie przywiązany.
 3. Zwierzak będzie mnie motywował do większej aktywności fizycznej (koty też lubią, gdy się z nimi bawimy).
 4. Zrobię coś dobrego: wezmę zwierzaka ze schroniska.
 5. Będę miał więcej znajomych: wielbicieli zwierzaków, których spotkam na spacerze, u weterynarza.
 6. Pozytywna atmosfera i radość w domu.

Najlepsze zwierzątka dla dziecka:

Pies lub kot to najbardziej popularne zwierzaki domowe, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że nasze dziecko poprosi o takiego pupila. Czworonogi to świetni towarzysze, z którymi można nawiązać bliski kontakt, jednak trzeba pamiętać, że opieka nad nimi wymaga również dużo czasu. Codzienne spacery, odpowiednie żywienie, właściwe wyposażenie: kuweta, miski, legowiska to elementy, o których nie można zapominać, jeśli chcemy wziąć pod swój dach czworonoga. Jeśli zdecydujemy się na psa lub kota, zobowiążemy się także do dbania o jego zdrowie, np. regularnych szczepień. Z drugiej strony jest to wybór przyjaciela na długie lata.

Ptaszki, które można hodować w domu – tacy pupile wymagają dużej klatki i właściwego urządzenia mieszkania, kiedy je wypuszczamy z klatki (np. zakrywania okien i luster, zatkania szczelin za meblami). Papużki czy kanarki to wspaniali lokatorzy dla tych, którzy lubią słyszeć swojego pupila. Nie wymagają dużo czasu spędzanego na zabawie, ale należy troszczyć się o ich stan zdrowia i właściwe żywienie.

Chomiki – opieka nad nimi nie wymaga ogromnej wiedzy. Wystarczy kupić odpowiednią klatkę, dobre jakościowo jedzenie i właściwie troszczyć się o gryzonia. Takie niewielkie zwierzątka mogą być dobrym rozwiązaniem zwłaszcza przy mniejszych dzieciach albo wtedy, gdy rodzice nie mogą poświęcić kilku godzin dziennie na opiekę.

Świnka morska – przez wiele osób polecana jako najlepsze pierwsze zwierzątko dla dziecka! Świnki morskie, w odróżnieniu od pozostałych gryzoni, nie uczulają, nie gryzą i żyją nawet do 8 lat. Zabawa ze świnką morską dostarczy wiele przyjemności dziecku.

Rybki – to również popularny wybór domowego zwierzaka. Urządzanie akwarium, wybór lokatorów, karmienie i obserwowanie podwodnego świata może być świetną zabawą dla całej rodziny. Rybki są też dobrym wyborem dla uczulonych na sierść. Akwarium wymaga jednak sporo miejsca, należy też regularnie wymieniać wodę.

Żółwie – będą dobrym wyborem. Kiedy decydujemy się na hodowlę żółwia, musimy na samym początku ponieść spore koszty podczas przygotowania odpowiedniego terrarium, jednak przyjemność z obserwowania życia tego nieco egzotycznego zwierzęcia jest bardzo duża.

Przyjęcie pod swój dach jakiegokolwiek zwierzątka powinno być świadomą decyzją wszystkich członków rodziny. Mimo że kupujemy pupila z myślą o naszym dziecku, nie możemy zapominać, że większość obowiązków będzie należała do nas i to my, rodzice, jesteśmy za nie odpowiedzialni. Ale nie pozwólmy, aby te obowiązki przysłoniły nam lata radości i szczęścia związane z przyjaźnią między człowiekiem a wymarzonym zwierzakiem.

Sylwia Wadach Kloczkowska


Bibliografia:
https://skris.pl/zwierzaki-w-domu/
https://www.krakvet.pl/artykuly/pierwsze-zwierzatko-dla-dziecka/
https://www.poradopedia.pl/zwierzaki/12-zwierzat-domowych-ktore-najlepsze-dla-ciebie,3079.html?all=1

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -