niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaTurystykaMagia polskich miast: Gdynia

Magia polskich miast: Gdynia

Powstała sto lat temu jako zaplecze dla budowanego wówczas, nowoczesnego portu wolnej Polski. Współczesna Gdynia, tworząca wraz z sąsiednim Gdańskiem i Sopotem wspólny organizm, Trójmiasto, ma wiele świetnych, bo niebanalnych propozycji turystycznych.

Bulwar Nadmorski w Gdyni. Fot. Polska Travel

Gdynia – miasto z morza

Powstała sto lat temu jako zaplecze dla budowanego wówczas, nowoczesnego portu wolnej Polski. Dziś zaprasza na pokłady statków: niszczyciela ORP Błyskawica i Daru Pomorza oraz na szlaki: modernistyczny, kulinarny i Szlak Legendy Morskiej.

Po pierwszej wojnie światowej Polska, wraz z odzyskaniem niepodległości po 124 latach zaborów, otrzymała wąski dostęp do Bałtyku. Na spokojnych wodach Bożej Zatoczki w Zatoce Gdańskiej, gdzie od wieków gospodarzyli Kaszubi – strażnicy morza, rząd II Rzeczpospolitej zrealizował rękoma specjalistów wielu dziedzin swoją wizję – marzenie. Tak z wcześniejszej wsi rybackiej powstało miasto wraz z portem wojennym, handlowym oraz rybackim i pasażerskim na miarę XX w.

Współczesna Gdynia, tworząca wraz z sąsiednim Gdańskiem i Sopotem wspólny organizm, Trójmiasto, ma wiele świetnych, bo niebanalnych propozycji turystycznych.

Nie można przeoczyć

Tylko w Gdyni można przejść przez wnętrze kotła parowego ORP „Błyskawica”, najstarszego zachowanego niszczyciela na świecie, który brał udział w walkach podczas całej II wojny światowej. Cumuje przy Nabrzeżu Pomorskim, a obok niego inna atrakcja, statek – muzeum Dar Pomorza. W ciągu 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej, jednostka odbyła 102 rejsy szkolne, przebywając pół miliona mil morskich. Na jej pokładzie przeszkolono blisko 13 400 słuchaczy Szkoły Morskiej. W 1982 r. formalnie wycofano „Dar Pomorza” ze służby i podniesiono banderę na jego następcy, „Darze Młodzieży”, zaprojektowanym i zbudowanym w Gdańsku. W 2018 r. ten statek opłynął świat dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

ORP „Błyskawica” i „Dar Pomorza” to absolutne must see wytyczonego Szlaku Legendy Morskiej Gdyni. Tradycje polskiej floty prezentują na tej trasie Muzeum Marynarki Wojennej i Ekspozycja Plenerowa Uzbrojenia Morskiego z eksponatami liczącymi nawet 300 lat. Szlak przybliża legendarne postacie, w tym Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera oraz ministra skarbu przemysłu i handlu, a zarazem wizjonera, dzięki któremu powstał zarówno gdyński port, jak i Centralny Okręg Przemysłowy, a także żeglarzy: Mariusza Zaruskiego i Leonida Teligę, pierwszego Polaka, który samotnie opłynął świat.

Muzeum Emigracji stanowi unikatowe miejsce na mapie kraju, gdyż przekazuje historię emigracji z ziem polskich. Znajduje się w przedwojennym, modernistycznym budynku Dworca Morskiego, również uwzględnionym na Szlaku Legendy Morskiej Gdyni. Obiekt „zagrał” w kilku filmach: „Żona dla Australijczyka”, „Kochaj albo rzuć” oraz w jednym z odcinków serialu „Kryminalni” jako Komenda Policji.

Tajemnice podwodnego świata odkrywa Akwarium Gdyńskie, w którym na trzech piętrach w 68 akwariach zgromadzono przedstawicieli 250 gatunków zamieszkujących: rafę koralową, ocean, tropiki Amazonii i Bałtyk.

Klif Orłowski. Fot. Polska Travel

Gdzie się bawić?

Gdyńską marinę, największy port jachtowy w kraju, zapełnia 250 jednostek. Co roku właśnie tutaj odbywają się mistrzostwa świata w klasie 29er. Warto zawinąć do Gdyni pod koniec czerwca na doroczne, efektowne Święto Morza z rejsami po Zatoce Gdańskiej, nocną paradą jachtów, zwiedzaniem okrętów, pokazami jednostek bojowych, mnóstwem koncertów i innych wydarzeń. Lipcowy Open’er Festiwal jest okazją do usłyszenia światowych gwiazd muzyki na żywo. Poza tym warte uwagi są: Ogólnopolskie Spotkania Podróżników Żeglarzy i Alpinistów Kolosy w marcu, Globaltica Festiwal Kultur Świata i Ladies’ Jazz Festiwal w lipcu, Gdynia Aerobaltic i Enea IRONMAN 70.3 Gdynia w sierpniu oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych we wrześniu.

Moderny czar

Gdyński Szlak Modernizmu to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów architektury. Zwłaszcza, że oprócz Gdyni bodaj tylko w Tel-Awiwie czy Brasilii możemy zobaczyć całe śródmieście wraz z domami mieszkalnymi i budynkami użyteczności publicznej, zbudowane w tym jednym, nowatorskim stylu. Powstające „miasto z morza” miało stać się oknem na świat, być słoneczne, awangardowe. Prawdziwy popis dali w nim najlepsi urbaniści i architekci II RP. Sporo z obiektów szlaku przypomina bryłą statki. Tak jak Biurowiec ZUS przy ul. 10 Lutego 24 – dziś siedziba Urzędu Miasta czy Dom Żeglarza Polskiego w al. Jana Pawła II 3 albo luksusowa kamienica Bankowca na rogu ulic 3 Maja i 10 Lutego (jej pierwszą klatkę zdobi przedwojenne oświetlenie nazywane „kosmicznym okiem”). Koniecznie trzeba tez odwiedzić Muzeum Miasta Gdyni.

Molo w Gdyni – Orłowo. Fot. Polska Travel

Al Capone i rozszerzona rzeczywistość

Co jeszcze można zwiedzić w Gdyni? Ford T – pierwszy taśmowo produkowany samochód osobowy, Buick Deluxe – którego opancerzoną wersją jeździł sam Al Capone czy Harley Davidson 42 WLA – najbardziej znany motocykl wojskowy w historii zobaczyć można w Gdyńskim Muzeum Motoryzacji. Gromadzi ono imponującą kolekcję samochodów i motocykli XX w., zaprezentowaną w klimatycznej scenerii, stylizowanej na gdyńską uliczkę sprzed 100 lat.

W Centrum Nauki EXPERYMENT za pomocą technologii rozszerzonej rzeczywistości pokazywane są najważniejsze wynalazki techniczne słynnego geniusza renesansu, Leonarda da Vinci. Można też zbudować największą i najbardziej skomplikowaną maszynę, a nawet stworzyć wir wodny. Ta interaktywna placówka poprzez zabawę pozwala poznać różne dziedziny nauki, dostarczając rozrywkę i integrując całą rodzinę.

Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” prowadzi zajęcia z zakresu edukacji dla zrównoważonego rozwoju, zgodnie z wymogami szkolnej podstawy programowej. Szczególnie polecany jest Spacer szlakiem Alicji i Korzeni.

Szlak Kulinarny Centrum Gdyni to pomysł promujący restauracje na trasie zwiedzania, prowadzone przez pasjonatów gotowania. Warto też zajrzeć do największego w Polsce zakładu bursztyniarskiego Manufaktura Bursztynu (zwiedzanie wyłącznie dla grup). Podczas programu zwiedzania Amber Emotions odwiedzający posłuchają historii i ciekawostek o złocie Bałtyku, nauczą się odróżniać bursztyn od falsyfikatów, poznają jego właściwości.

Dowiedz się więcej na portalu Gdyni

www.polska.travel/pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -