wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutList otwarty do Polonii w Connecticut

List otwarty do Polonii w Connecticut

Szanowni Państwo, droga Polonio!

4 października minęło dokładnie 5 lat odkąd zostałem powołany na pierwszego w historii polskiego konsula honorowego na stan Connecticut. Oznacza to, że moja kadencja dobiegła końca, ponieważ konsulowie honorowi powoływani są na okres 5 lat.

Funkcję tę objąłem wtedy pełen różnorodnych pomysłów i ambitnych planów, ale też z lekką niepewnością, czy uda mi się je zrealizować. Wiedziałem bowiem, że nie będę w stanie zrealizować ich sam i bez wsparcia i współpracy ze strony lokalnej Polonii moje plany skończą tam, gdzie się zaczęły – czyli na poziomie samych pomysłów.

Do obowiązków konsula honorowego należy organizowanie komisji wyborczych umożliwiających obywatelom polskim wzięcie udziału w odbywających się w Polsce wyborach. Fot. Robert Iwanicki

Dziś, patrząc wstecz na te ostatnie 5 lat, jestem niezmiernie zadowolony i dumny z tego, co udało nam się wspólnie osiągnąć. Dostęp nawet do ograniczonych usług konsularnych i lokalny punkt, gdzie można zasięgnąć informacji, okazały się bardziej niż potrzebne. Wspólnie zorganizowaliśmy w tym czasie liczne spotkania biznesowe, wydarzenia patriotyczne i kulturalne, komisje wyborcze, a nawet historyczny przemarsz na czele Parady Pułaskiego w Nowym Jorku i wizytę Prezydenta RP Andrzeja Dudy w New Britain.

Lecz to, z czego jestem najbardziej dumny, to fakt, że udało nam się jeszcze bardziej zaistnieć w świadomości naszych sąsiadów, lokalnych władz i polityków oraz na mapie Polonii w USA. Echa po wydarzeniach, takich jak ostatni Festiwal Małej Polski, który miałem zaszczyt współorganizować, 82. Parada Pułaskiego czy historyczna wizyta polskiego prezydenta w Connecticut, rezonują do dziś. Kilka tygodni temu polski dyplomata zapytał mnie, jak udało się nam zorganizować tak wspaniałą i udaną wizytę prezydenta w New Britain – w miejscu, o którym wcześniej nikt w Polsce nie słyszał. Lecz to, że dziś o Polonii w Connecticut się słyszy i ją docenia, nie jest jedynie moją zasługą, a naszym wspólnym osiągnięciem – naszym i wszystkich tych, którzy przez pokolenia budowali ten niesamowity polonijny dorobek, którym dziś możemy się szczycić.

Jest wiele osób i organizacji, którym należą się słowa podziękowania za okazane mi wsparcie przez ostatnie 5 lat, pewnie zbyt wiele, aby móc je tu wszystkie wymienić. Niesamowitym wsparciem obdarzał mnie ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek oraz konsulat RP w Nowym Jorku na czele z obecnym konsulem generalnym Adrianem Kubickim. Słowa uznania należą się placówce im. Gen. Hallera w New Britain, która jest ostoją polskiego patriotyzmu w New Britain. Podziękowania należą się też mojemu wspólnikowi Marcinowi Bolcowi oraz całemu zespołowi gazety „Biały Orzeł”, bowiem obowiązki konsularne często przelewały się na cały zespół redakcyjny. Dziękuję Komitetowi Parady Pułaskiego ze Stamford, że to właśnie mi przypadł niesamowity i bezprecedensowy zaszczyt stanięcia na czele całej Parady Pułaskiego w 2019 roku. Dziękuję wszystkim polonijnym organizacjom za współpracę i wsparcie oraz naszym polonijnym mediom za pomoc w nagłaśnianiu tak wielu wydarzeń i inicjatyw. Dziękuję byłemu burmistrzowi New Britain Lucianowi Pawlakowi, który dla Polonii zrobił i robi więcej niż jakakolwiek inna osoba, z którą skrzyżowały się moje drogi.

Po 5 latach pełnienia funkcji konsula honorowego podjąłem trudną, lecz według mnie słuszną decyzję, aby następną 5-letnią kadencję pełniła inna osoba. Jestem przekonany, że na nowych pomysłach i inicjatywach mojego następcy skorzysta cała Polonia, a ja ze swojej strony zrobię wszystko, aby tę osobę wesprzeć tak samo, jak nadal planuję pozostać zaangażowany w życie polonijne w naszym stanie.

Kończąc, życzę całej Polonii motywacji i inspiracji do dalszych wyzwań, pomysłów, projektów. Praca społeczna nie zawsze jest łatwa, a czasami potrafi być nawet niewdzięczna. Lecz patrząc na to, co wspólnie jako Polonia w Connecticut osiągnęliśmy i wciąż osiągamy, wierzę, że nikt z nas nie ma najmniejszej wątpliwości, czy warto.

Darek Barcikowski

spot_img
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -