wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneLądujesz w Polsce... i co dalej?

Lądujesz w Polsce… i co dalej?

W czerwcu dwukrotnie zmieniły się zasady wjazdu do Polski związane z pandemią Covid-19. Pierwsza zmiana umożliwiła przylot do krajów Unii Europejskiej, w tym również do Polski, obywatelom i mieszkańcom Stanów Zjednoczonych, druga zmiana wprowadziła w Polsce obowiązkową kwarantannę dla niezaszczepionych osób przylatujących z państw nienależących do strefy Schengen, czyli m.in. z USA. Jak te regulacje realizowane są w praktyce i czy wpłynęły w jakiś sposób na wakacyjne plany Polonii?

Wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla osób niezaszczepionych przylatujących do Polski spoza Europy skomplikowało plany niektórym osobom wybierającym się do kraju. Fot. Archiwum WEM

Z dniem 19 czerwca Unia Europejska dała zielone światło podróżnym z kolejnych krajów, umożliwiając im wjazd do państw członkowskich. Na liście znalazły się również Stany Zjednoczone, co oznacza, że obecnie do Europy, w tym Polski, mogą bez przeszkód podróżować Amerykanie, również ci niezaszczepieni. Zgodnie z polskimi przepisami podróżnych spoza strefy Schengen obowiązywała kwarantanna, jednak z konieczności jej odbycia początkowo zwalniał status ozdrowieńca, osoby w pełni zaszczepionej lub negatywny wynik testu na Covid-19, przy czym taki test można było odpłatnie wykonać od razu na lotnisku, po przylocie do Polski. Ale zaledwie kilka dni później zasady te uległy zmianie. 24 czerwca w życie weszło nowe rozporządzenie dotyczące ograniczeń w podróżowaniu. Zgodnie z nowymi regulacjami podróżni – niezależnie od posiadanego obywatelstwa – rozpoczynający podróż z terytorium państwa nienależącego do Strefy Schengen lub niebędącego państwem członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (czyli m.in. z USA) kierowani są na obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Cov-2 nie zwalnia już niezaszczepionych podróżnych lecących bezpośrednio z USA do Polski z obowiązku kwarantanny (choć kwarantannę można skrócić – wykonując po upływie 7 dni test, jeśli wynik będzie negatywny). Kwarantanny nie muszą odbywać jedynie ozdrowieńcy oraz osoby w pełni zaszczepione (przy czym do uznania za osobę w pełni zaszczepioną konieczny jest upływ co najmniej 14 dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki dwudawkowej lub szczepionki jednodawkowej), którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko Covid-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej. Co ważne, dzieci obowiązują te same obostrzenia, co osoby dorosłe, z tym że dzieci do lat 12, które podróżują pod opieką dorosłych posiadających zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego, nie muszą odbywać kwarantanny. Ale warto zwrócić uwagę, że nawet jeśli rodzice są zaszczepieni, ale dziecko ma ukończone 12 lat i jest niezaszczepione, to rodzice są zwolnieni z kwarantanny, ale dziecko już jest nią objęte.

Niejasne przepisy

Nagły tryb wprowadzenia tych zmian i niejasny sposób, w jaki zostały sformułowane, wzbudziły duży niepokój wśród osób planujących wyjazd do Polski. Czy obywatel Polski nieposiadający ważnego polskiego paszportu może lecieć do Polski na paszporcie amerykańskim? Czy kwarantanna obowiązuje w przypadku, gdy ktoś podróżuje z przesiadką w którymś z europejskich krajów? Między innymi te wątpliwości starał się wyjaśnić na antenie Radia Rampa wicekonsul Stanisław Starnawski, który potwierdził, że ozdrowieńcy i osoby w pełni zaszczepione zwolnione są z kwarantanny, przy czym podkreślił, że w obu tych sytuacjach niezbędne jest posiadanie zaświadczenia, które potwierdza te fakty. Wielu Polaków ucieszyła też informacja o umożliwieniu podróży do Europy Amerykanom, ponieważ wskutek długich terminów oczekiwania na wizytę paszportową w konsulacie sporo osób ma problem z odnowieniem bądź wyrobieniem sobie polskiego paszportu – ale posiadają ważny paszport amerykański. Niestety, radość ta może być przedwczesna, gdyż wicekonsul przypomniał o obowiązujących już od dawna przepisach, stanowiących, że co do zasady obywatel danego państwa nie może się powoływać na obywatelstwo innego kraju w stosunku do organów tego państwa. – To oznacza, że obywatel polski, nawet jak posiada dwa obywatelstwa i dwa paszporty, przy przekraczaniu polskiej granicy powinien legitymować się paszportem polskim – tłumaczył wicekonsul. – Oczywiście to, jak rygorystycznie ta zasada jest przestrzegana, zależy od straży granicznej – dodał.

Jeszcze więcej kontrowersji niż sprawa paszportów budzi jednak obowiązkowa kwarantanna dla osób niezaszczepionych, której przestrzeganie w Polsce jest o wiele bardziej rygorystycznie pilnowane niż w USA. W przypadku lotu bezpośredniego nie ma wątpliwości – osoba niezaszczepiona od razu po wylądowaniu w Polsce jest kierowana na przymusową 10-dniową kwarantannę, z której może zwolnić się najwcześniej po 7 dniach, jeśli wykona test i będzie miał on negatywny wynik. A co w przypadku lotu z przesiadką? Tu już sytuacja przedstawia się inaczej – do naszej redakcji docierają liczne informacje, że brany jest pod uwagę ostatni kraj, z którego dana osoba przylatuje. Informacje te poniekąd potwierdził też w wywiadzie dla Radia Rampa wicekonsul Starnawski, jednak podkreślił, że „trzeba mieć na uwadze restrykcje obowiązujące w państwach tranzytowych, które niestety też zmieniają się dość dynamicznie”.

Obawy i nadzieje

Zmiany dotyczące podróżowania oczywiście na bieżąco śledzą też właściciele polskich agencji turystycznych. Jak sytuacja wygląda z ich punktu widzenia? – Odbieramy mnóstwo telefonów w sprawie aktualnych restrykcji. Niektórzy mają pewne obawy i zrezygnowali z podróży do Polski. Jednak sporo osób kupiło już bilety i nie mają zamiaru zmieniać planów. Ludzie są spragnieni Polski – chcą odwiedzić kraj, spotkać się z rodziną. Wiadomo, są pewne obawy, ale jednak przeważa bardziej optymistyczne nastawienie – twierdzi Piotr Chudz z agencji One Travel w New Britain, CT, dodając, że obecnie zainteresowanie podróżami do Polski jest nieporównywalnie większe niż w sezonie letnim rok temu.

Podobnymi obserwacjami w rozmowie z „Białym Orłem” dzieli się Joanna Mrzyk z biura turystycznego Voyager Club USA w Nowym Jorku. – Myślę, że te osoby, które zaplanowały już wakacje, nie będą z tego rezygnować, zwłaszcza, że wiąże się to z kosztami. Kwarantanna dotyczy tylko niezaszczepionych, a jednak chyba większość ludzi przyjęła szczepionkę. Mam nadzieję, że nie wpłynie to na zatrzymanie rynku turystycznego – mówi. Zapewnia też, że stara się monitorować sytuację na bieżąco i zbiera opinie „z pierwszej ręki”, prosząc osoby, które w ostatnich dniach leciały do Polski, o informację na temat tego, jak te regulacje wyglądają w praktyce. – Z tego, co przekazało mi już ponad 20 osób, które u mnie miały kupione bilety, kwarantanną nie są obejmowane osoby, które lecą z przesiadką już w strefie Schengen – twierdzi. Dodaje jednak, że osoby chcące podróżować zapewne powinny rozważyć szczepienie, jeśli jeszcze tego nie zrobiły, bowiem wydaje się, że w krajach europejskich wprowadzenie większych restrykcji dla osób niezaszczepionych jest tylko kwestią czasu. – Mimo wszystko bilety do Polski już od lutego dobrze się sprzedawały i ten trend się utrzymuje, przy czym nie bez znaczenia jest obecnie większa ilość dostępnych połączeń – podsumowuje Joanna Mrzyk.

Wakacje w Polsce?

Czy zatem, mimo wciąż obowiązujących różnych restrykcji, Polacy ze Stanów wciąż zdecydowani są lecieć na wakacje w Polsce? Postanowiliśmy zadać to pytanie w kilku polonijnych grupach na Facebooku (dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w naszej ankiecie!). Z uzyskanych odpowiedzi, od około 300 osób, wynika, że większość (ok. 55%) planuje w tym roku odwiedzić ojczyznę. Około 35% nie ma w planach podróży do Polski, natomiast pozostali jeszcze się wahają.

Choć obecnie pandemia wydaje się być w odwrocie, eksperci przestrzegają przed kolejną falą i potencjalnie groźnymi mutacjami koronawirusa. Miejmy nadzieję, że te prognozy się nie sprawdzą, jednak liczyć się trzeba z tym, że sytuacja w różnych krajach może się dynamicznie zmieniać, a co za tym idzie, podróżnych mogą czekać nieprzyjemne niespodzianki w postaci wprowadzanych z dnia na dzień obostrzeń. Dlatego warto na bieżąco śledzić przepisy dotyczące podróżowania. Rzetelne i aktualne informacje można znaleźć na stronach rządowych, gdzie publikowane są komunikaty i rozporządzenia, oraz na stronach przewoźników. W razie wątpliwości lub niejasności można też przed podróżą skontaktować się z konsulatem, ambasadą lub agencją, w której zakupiony został bilet.

Joanna Szybiak


Aktualne informacje dot. podróży do Polski:
www.strazgraniczna.pl
www.gov.pl/usa

Aktualne zasady i ograniczenia obowiązujące w Polsce:
www.gov.pl/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -