wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaKwarantanna dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano mutację Omicron

Kwarantanna dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano mutację Omicron

Będziemy chcieli wprowadzić obowiązek kwarantanny dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano mutację Omicron. Pracujemy nad pełną listą takich państw – zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Z kwarantanny ma zwalniać szczepienie lub test.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie, 24 listopada. Fot. Radek Pietruszka/PAP

Niedzielski, pytany w Radiu Plus w kontekście pojawienia się nowej mutacji Omicron o ewentualne obostrzenia, podkreślił, że „jesteśmy w trudnej sytuacji”. „Mamy przeciętną liczbę zakażeń na poziomie 23 tys. Szpitale są obłożone, musimy likwidować normalne miejsca leczenia, otwierać łóżka covidowe” – ocenił.

„Pojawienie się takiego elementu, który mógłby spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia, będziemy mieli przyspieszenie, to jest gamechanger. Zmienia to ocenę sytuacji w sposób fundamentalny” – wskazał Niedzielski.

Szef MZ stwierdził, że nie można ignorować obecnej sytuacji epidemicznej. „Przeanalizujemy sytuację pod kątem uszczelnienia granic. To jest oczywiste, że taka decyzja musi być podjęta” – przekazał Niedzielski.

Jak dodał, przyjeżdżający z krajów, gdzie odnotowano mutację Omicron będą poddawani kwarantannie. „Pracujemy nad pełną listą takich państw” – oświadczył Niedzielski. Podkreślił, że z kwarantanny będzie zwalniał test i szczepienie, „chociaż nie do końca wiemy, jaka jest interakcja szczepień z nową mutacją”.

Niedzielski pytany, czy wspomniany obowiązek kwarantanny wejdzie w życie od początku grudnia, potwierdził. „Trzeba działać bardzo pilnie, dlatego uszczelnienie granicy będzie od początku grudnia” – poinformował.

Szef resortu zdrowia poinformował też o 13,1 tys. nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. „Dynamika wzrostu z tygodnia na tydzień to jest ledwo 6,5 proc. czy nawet mniej. Widać wyraźnie, że mamy do czynienia z ewentualnym momentem przesilenia” – zaznaczył Niedzielski.

ipa/agz/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -