sobota, 27 listopada, 2021

Książkowe rekordy

Choć w literaturze nie o wyczyny chodzi, zwłaszcza materialne, trudno na nie nie zwrócić uwagi, gdy wprawiają w osłupienie. Twórcy nietypowych książek nie mieliby szans na zainteresowanie standardowych bibliotek, ze względów czysto praktycznych…

Najmniejsze książki są niewiele większe od opuszki palca. Fot. Archiwum WEM

Najmniejsze książki świata

Są niczym ucho cienkiej igły. Jedna z nich nosi tytuł „Shiki no Kusabana” (z jap. kwiaty i pory roku). To mikroksiążka z drukarni w Tokio – Toppan Printing. Bez lupy nie zgłębi jej nawet sokole oko. Konieczna jest też igła do przewracania stron. Karty mają 0.75 milimetra długości, a szerokość liter nie przekracza 0.01 milimetra. Innym książkowym krasnalem jest „Stary król Cole” o wymiarach 1 mm na 1 mm wydany w 85 egzemplarzach w 1985 roku w Szkocji.

Najgrubsze książki

Rekord w tej dziedzinie pobił zbiór historii o Pannie Marple autorstwa Agaty Christie. W limitowanej edycji w 2009 roku ukazało się 500 egzemplarzy tego zbioru. Każdy ma grubość 32.2 cm i wagę 8.04 kg. Ilość stron – 4,032, jest na nich 12 powieści i 20 opowiadań. Jeśli chodzi o treść, doliczono się tam 68 zbrodni. Wszystko to gaśnie jednak przy pełnym niewinności rekordziście „Das dickste Buch des Universums” (z niem. najgrubsza książka wszechświata). Ma on 4,08 metra grubości, liczy 5,560 stron i waży 220 kg. Taki gigant zaprezentowano go na targach książki we Frankfurcie w 2010 r. Obejmuje on rysunki i teksty ponad 40 tysięcy dzieci, przysłane na konkurs o bezpieczeństwie maluchów na drogach.

Największe formaty

Jeśli chodzi o rozmiary stron, rekordy bije indyjska książka mająca 7.5 metra wysokości i ponad 5 metrów szerokości. Choć liczy tylko 20 stron, na jej wyprodukowanie potrzeba było 800 metrów kwadratowych materiału i 40 litrów farby. Księga ma charakter religijny. Znajdują się w niej fragmenty kazań.

HK

spot_img
Poprzedni artykułBocianie wioski
Następny artykułStrach przed igłami

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -