wtorek, 4 października, 2022
Strona głównaPoloniaRhode IslandKs. kanonik Anthony Iwuc odszedł do Domu Pana

Ks. kanonik Anthony Iwuc odszedł do Domu Pana

We wtorek, 30 marca, w wieku 93 lat zmarł ks. kanonik Anthony S. Dominic Iwuc, emerytowany proboszcz parafii św. Józefa w Central Falls w Rhode Island, z którą był związany przez większość swojego życia.

Ks. kanonik Anthony S. Dominic Iwuc zmarł 30 marca w wieku 93 lat. Fot. Archiwum parafii

Ksiądz Anthony Iwuc pochodził z South Attleboro, MA, gdzie urodził się w 1928 roku jako siódme z dziesięciorga dzieci Bronisława i Adolfiny, jednak to z parafią św. Józefa w Central Falls związany był praktycznie od samego początku. W niej został ochrzczony, przystąpił do I Komunii Świętej i przyjął sakrament bierzmowania. Uczęszczał do szkoły parafialnej im. św. Józefa, którą ukończył w 1942 roku, następnie uczył się w St. Raphael Academy w Pawtucket, RI. W 1945 roku wstąpił do seminarium duchownego w Orchard Lake, gdzie służył jako prefekt diakonów.

Święcenia kapłańskie otrzymał 30 maja 1953 z rąk biskupa Russella J. McVinneya.

W latach 1953-1972 pełnił funkcję administratora kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Coventry, RI, po czym został proboszczem swojej rodzinnej parafii św. Józefa w Central Falls i funkcję tę pełnił aż przez 33 lata – od 1972 do 2005. Na emeryturze mieszkał w St. John Vianney Residence w Providence, RI, gdzie służył w lokalnych parafiach, oraz w Aime Forand Manor w Pawtucket, RI i w Franciscan Missionaries of Mary w North Providence, RI.

Ksiądz Iwuc był zaangażowany w działalność wielu organizacji społecznych i polonijnych, m.in.: The Polish Roman Catholic Union of America, Związku Narodowego Polski, Polish American Historical Association, Polish American Priests Association, Fundacji Kościuszkowskiej, Polish-Hungarian World Federation and Affiliation, Polish American Guardian Society, Catholic League for Religious and Civil Rights, Rycerzy Kolumba, Fundacji Jana Pawła II w Nowej Anglii i American-Polish Cultural Exchange Commission. Ksiądz Iwuc był też związany z seminarium i zespołem szkół w Orchard Lake, gdzie na przestrzeni lat pełnił wiele funkcji.

Ks. Iwuc miał wyjątkowe zdolności organizacyjne. Był założycielem i moderatorem Orchard Lake Schools Ladies Auxiliary. Organizował pielgrzymki do Rzymu, Polski, Ziemi Świętej, Fatimy, Lourdes i Meksyku. Był obecny w Rzymie podczas wyboru papieża Jana Pawła II. Przez lata organizował doroczną Polską Pielgrzymkę w Sanktuarium LaSalette w Attleboro, MA. Zorganizował budowę Szkoły Matki Bożej Częstochowskiej w Coventry, RI, gdzie zadbał też o remont i modernizację wnętrza kościoła. Był również odpowiedzialny za zakup budynku dawnego kościoła kongregacyjnego w Central Falls, który obecnie służy jako Centrum Parafialne przy kościele św. Józefa w Central Falls. Organizował również doroczne festiwale parafii polskiej oraz organizował doroczny Memoriał Pułaskiego w Parku Rogera Williamsa w Providence, RI. Prowadził coroczny spis parafii świętego Józefa – idąc od domu do domu, aby spotkać się osobiście z rodzinami. Jego łagodna natura, poczucie humoru i osobisty urok przyciągały ludzi do Boga i Kościoła. Odznaczał się wielkim współczuciem dla osób starszych, chorych i nieszczęśliwych. Co roku na Boże Narodzenie chodził po kolędzie, z podarunkami i śpiewając kolędy. Szczególnie bliska była mu modlitwa na różańcu.

Jego zasługi zostały docenione, otrzymał m.in. tytuł „Człowieka Roku”, pamiątkowy medal Orchard Lake Schools, honorowe wyróżnienie od Związku Narodowego Polski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Trzy lata temu obchodził 90. urodziny oraz 65-lecie święceń kapłańskich.

Parafia św. Józefa w Central Falls nabożnie pożegnała swojego proboszcza emeryta na mszy św. pogrzebowej 8 kwietnia 2021 roku. – Tak lubiany przez wszystkich ks. Iwuc zapisał się w naszej pamięci i sercach przez 33 lata chwalebnej posługi w imię Pana Jezusa. Niech Dobry Bóg wynagrodzi mu za okazane dobro dla parafii Św. Józefa – mówi obecny proboszcz, ks. Dariusz Jończyk.

opr. JLS

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -