poniedziałek, 27 września, 2021
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceKrzysztof Szczerski ambasadorem Polski przy ONZ

Krzysztof Szczerski ambasadorem Polski przy ONZ

Na początku maja sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego – Stałego Przedstawiciela RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Szczerski zastąpi na tym stanowisku Joannę Wronecką, która 31 maja zostanie odwołana ze swojej dotychczasowej funkcji i obejmie stanowisko specjalnego koordynatora ONZ ds. Libanu.

Krzysztof Szczerski obecnie pełni funkcję szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. Fot. prezydent.pl

Krzysztof Szczerski obecnie jest szefem Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. W sierpniu 2015 roku został przez Andrzeja Dudę powołany na sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, a w latach 2017-2021 pełnił funkcję szefa gabinetu prezydenta. Szczerski jest profesorem nauk społecznych, wykładowcą akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w polityce europejskiej, współczesnych systemach politycznych i administracji publicznej. Zna cztery języki obce: angielski, francuski, hiszpański i rosyjski.

Jakie będą jego priorytety po objęciu placówki w Nowym Jorku? Krzysztof Szczerski zapowiada, że zamierza skupić się na budowaniu pozycji Polski w ONZ oraz promowaniu polskich kandydatów na kierownicze stanowiska w organizacji. Do jego celów należy również kontynuacja polskiego przesłania politycznego jako kraju aktywnego, zaangażowanego w ochronę rządów prawa i przestrzegania norm prawa międzynarodowego. Poinformował też, że jednym z jego głównych zadań będzie uzyskanie przez Polskę członkostwa w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ na lata 2024-2026.

opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -