piątek, 24 września, 2021
Strona głównaTurystykaKraków wart odwiedzenia

Kraków wart odwiedzenia

New York Times na początku każdego roku publikuje listę 52 miejsc z całego świata, które są warte zobaczenia. Zestawienie powstaje w oparciu o opinie stałych współpracowników redakcji NYT, krajowych i zagranicznych korespondentów, a także specjalistów od podróży.

Kraków to jedyne miejsce w Polsce, które trafiło na listę „New York Timesa”. Fot. Archiwum WEM

Na pierwszym miejscu wymieniony został Waszyngton, drugie miejsce zajęły Brytyjskie Wyspy Dziewicze, a na trzecie Rurrenabaque w Boliwii. W zestawieniu najlepszych kierunków podróży na rok 2020 znalazł się też polski akcent. Kraków, bo o nim mowa, uplasował się na wysokiej, 14. pozycji. To jedyne miejsce w Polsce, które trafiło na listę.

Pytaliśmy podróżników o ich plany na 2020 r., a specjalistów od podróży o to, co ich ekscytuje. Aby dane miejsce pojawiło się na liście, nie wystarczyło, aby było piękne, niesamowite i znaczące kulturowo. Musieliśmy zadać sobie pytanie – dlaczego teraz, dlaczego właśnie to miejsce w tym roku? – wyjaśnia Amy Virshup w artykule New York Times.

Twórców zestawienia urzekła w Krakowie jego architektura, historia żydowska, bogate życie kulturalne oraz uniwersyteckie. „Drugie co do wielkości miasto w Polsce, w dużej mierze oszczędzone od zniszczenia II wojny światowej, ma nienaruszone średniowieczne centrum miasta, które jest jednym z największych w Europie. Słynie z katedr, historii żydowskiej, kultury kawiarnianej i bogatego życia uniwersyteckiego, a także z wyjątkowych miejsc, takich jak kopalnia soli w Wieliczce, która jest podziemnym labiryntem z XIII wieku, wypełnionym korytarzami, kaplicami i posągami. Wszystkie rzeźbione z soli” – tak opisywany jest Kraków w zestawieniu. Stolica Małopolski została też doceniona za postawę proekologiczną  – bo choć niestety miasto to uchodzi za jedno z najbardziej zanieczyszczonych, to władze miasta starają się podejmować działania zmierzające do poprawy jakości powietrza, m.in. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził zakaz spalania węgla i drewna.

Warto podkreślić, że Kraków nie po raz pierwszy został wyróżniony w zagranicznych zestawieniach. Niedawno znalazł się m.in. na liście najlepszych kierunków na tzw. „city break” w Europie oraz na liście CNN wyróżniającej najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe na świecie. 

opr. JLS

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -