wtorek, 4 października, 2022
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceKonkurs recytatorski „Słowem – Polska” Kancelarii Prezydenta RP dla uczniów polonijnych

Konkurs recytatorski „Słowem – Polska” Kancelarii Prezydenta RP dla uczniów polonijnych

Kancelaria Prezydenta ogłosiła Konkurs Recytatorski „Słowem – Polska” skierowany do uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą. O nagrodę małżonki prezydenta RP mogą ubiegać się młodzi Polacy uczący się języka polskiego w krajach ich zamieszkania.

– Język polski jest tym, co nas wszystkich łączy – powiedziała Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda, zwracając się do polonijnych uczniów i nauczycieli. Fot. Prezydent.pl

Konkurs ma na celu zainteresowanie uczniów polską literaturą oraz kształtowanie w nich wrażliwości na piękno języka polskiego, a tym samym wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków za granicą. Utwory poetyckie w formie nagrań wideo mogą prezentować dzieci i młodzież w trzech grupach wiekowych: 7-9 lat, 10-13 lat i 14-19 lat.

Konkurs odbędzie się w terminie marzec-czerwiec 2021 r. W tym czasie przewidziano cztery etapy eliminacji. W etapach: szkolnym, krajowym i kontynentalnym uczestnicy będą mieli za zadanie prezentację trzech różnych utworów wybranych autorów: Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Ignacego Krasickiego i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Ostatnim etapem będzie rozstrzygnięcie konkursu polegające na wyłonieniu finalistów i laureatów z każdej kategorii wiekowej. Termin nadsyłania nagrań recytatorskich wyłonionych w I etapie upływa 31 marca 2021 r.

Język polski jest tym, co nas wszystkich łączy i dzięki któremu stanowimy wspólnotę niezależnie od dzielącej nas odległości – powiedziała Agata Kornhauser-Duda w nagraniu zachęcającym do udziału w konkursie. – Bardzo liczę na to, że udział w konkursie przyniesie Wam dużo radości i satysfakcji z obcowania z piękną polską poezją. Bądźcie otwarci na przekaz i język tej poezji, który wzbogaci także Waszą znajomość polskiego – dodała, zwracając się do uczniów. Wyraziła też wdzięczność wobec nauczycieli polonijnych, którzy wkładają wiele wysiłku i zaangażowania w przekazywanie wiedzy o polskim języku. – Jestem bardzo wdzięczna za to, że pomagają Państwo swoim wychowankom poznawać historię, kulturę i tradycje naszego kraju oraz zachować poczucie tożsamości i więzi z krajem przodków. Ucząc ich naszego języka, przekazują Państwo kolejnym pokoleniom patriotyczne wartości oraz świadomość własnych korzeni – powiedziała Pierwsza Dama RP.

Z regulaminem konkursu można zapoznać się na stronie: www.prezydent.pl/pierwsza-dama/konkurs-recytatorski-slowem-polska/.

opr. JLS

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -