czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutKonkurs Miss Polish America rozstrzygnięty

Konkurs Miss Polish America rozstrzygnięty

14 stycznia w restauracji Belvedere w New Britain, CT odbyła się koronacja laureatek nowego konkursu piękności – Miss Polish America, który przeprowadzony został w formie wirtualnej kilka miesięcy temu. Zwyciężczynią konkursu została Paulina Wysocka, obecnie mieszkająca w Bostonie, która w 2021 roku zdobyła koronę Polish Miss Massachusetts oraz została wyróżniona w konkursie Miss Polski North America tytułem Miss Publiczności. W kategorii nastolatek pierwsze miejsce zdobyła Alexandra Murglin z New Britain.

Uroczysta koronacja laureatek konkursu Miss Polish America odbyła się w restauracji Belvedere w New Britain. Fot. Michał Niedźwiedź

Polonijnych konkursów piękności w Ameryce jest wiele i wciąż powstają nowe. Lecz nie jest to ewenement. Zarówno w Polsce, jak i w USA, przeprowadzane są ogólnokrajowe konkursy o podobnie brzmiących nazwach, tak samo jak to ma miejsce w przypadku konkursów na skalę globalną, takich jak choćby wybory Miss Universe, które miały miejsce niedawno w Nowym Orleanie. W Connecticut konkursy Miss Polonia mają długą tradycję. Gromadziły one co roku liczne grono kandydatek, które prezentowały na scenie przed publicznością nie tylko swoją urodę, ale też talenty i osobowość. Konkursy te przestały się odbywać kilka lat temu, głównie z powodu pandemii, ale też różnicy zdań, jaka zaistniała między ich organizatorami.

Paulina Wysocka (pierwsza z lewej) głosami internautów wygrała konkurs Miss Polish America. Fot. Michał Niedźwiedź

Konkurs w nowej odsłonie

Lukę ta zagospodarowała Bogumiła Gładysz, która z mężem Johnem założyła organizację Polish American Pageants z siedzibą w Plainville w Connecticut, pod egidą której odbywa się nowy konkurs: Miss Polish America. – Nazwa Miss Polish America lepiej odzwierciedla ideę tego konkursu, gdyż nasze kandydatki są Polkami, mają polskie korzenie, ale uważają się za Amerykanki polskiego pochodzenia. Ten tytuł zatem dobrze nawiązuje do tego, co reprezentują – tłumaczy w rozmowie z „Białym Orłem” Bogumiła Gładysz.

Od lewej: Miss Polish America Paulina Wysocka, organizatorka konkursu Bogumiła Gładysz, Miss Polish America Teen Alexandra Murglin. Fot. Michał Niedźwiedź

Poza samą nazwą nowy konkurs różni się też od poprzednich samym formatem, w jakim został przeprowadzony. Jego pierwsza edycja odbyła się w formie internetowego głosowania na portalu pageantplanet.com, gdzie osoby oddające głos na poszczególne kandydatki uiszczały małą opłatę, a suma tych opłat później stała się częścią nagrody dla laureatek konkursu. W przeprowadzonym w listopadzie na tej platformie głosowaniu oddano kilka tysięcy głosów. Mogły głosować w nim osoby z całego świata. – Chcemy, aby konkursy odbywały się na scenie, ale mieliśmy do czynienia z pandemią, która nam to uniemożliwiała, a zależało nam, aby kontynuować tradycję wyborów miss w Connecticut, więc przeprowadzenie ich wirtualnie było jedyną opcją – wyjaśnia Bogumiła Gładysz.

Powrót tradycyjnej formy prezentacji kandydatek nie jest jedynym zamierzeniem Bogumiły Gładysz, która chciałaby docelowo, aby konkursy Miss Polish America odbywały się w każdym stanie, a laureatki poszczególnych stanowych konkursów rywalizowały o ogólnokrajową nagrodę w dorocznym krajowym finale odbywającym się w Connecticut. Obecnie pani Gładysz stara się nawiązać kontakt z innymi organizacjami, osobami zaangażowanymi w organizację konkursów piękności i polonijnymi mediami, aby osiągnąć ten cel.

Ceremonia wręczenia szarf i koron była okazją do zaprezentowania nowych miss polonijnym mediom i społeczności. Fot. Michał Niedźwiedź

Korony dla laureatek

W głównym konkursie, w którym głosowanie zakończyło się 30 listopada 2022 r., wzięły udział kandydatki z kilku stanów, w tym Connecticut, Massachusetts i Illinois. Łącznie o tytuł Miss Polish America 2022/2023 rywalizowało 23 dziewcząt, w trzech kategoriach: Miss Teen czyli Miss nastolatek, Miss Polish America – główny tytuł nadawany w konkursie oraz Mrs. Polish America, kategorii dla kobiet zamężnych. Największą ilość głosów: 1,700 oddano na Alexandrę Murglin z New Britain, która startowała w kategorii nastolatek. Koronę Miss Polish America zdobyła natomiast Paulina Wysocka z Massachusetts.

Kandydatki z Connecticut rywalizowały również dodatkowo o korony Miss Polish America Connecticut i Miss Polish America Teen Connecticut. W pierwszej kategorii zwyciężyła Julia Karwacki, która zdobyła 1,500 głosów w internetowym głosowaniu. Tytuł Miss Polish America Teen Connecticut zdobyła Karina Beatty z Wethersfield, a jej siostra Klaudia została ukoronowana jako I wicemiss.

Wszystkie laureatki otrzymały biało-czerwone szarfy z tytułami oraz korony na wzór tych rozdawanych podczas konkursu Miss USA.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele lokalnego komitetu Parady Pułaskiego. Fot. Michał Niedźwiedź

Motywacja i możliwości

Celem ceremonii było też przedstawienie laureatek lokalnej polonijnej społeczności oraz mediom. Niektóre z nich będą również reprezentowały kontyngent „Małej Polski” na tegorocznej Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku w październiku. Wcześniej laureatki mają wziąć udział w licznych innych polonijnych wydarzeniach, w tym zaplanowanym na 24 lutego przyjęciu charytatywnym w restauracji Belvedere, podczas którego zbierane będą środki na budowę sierocińca na Ukrainie.

W konkursie, który został przeprowadzony w postaci wirtualnego głosowania, udział wzięły 23 kandydatki z Connecticut, Massachusetts, Illinois, Nowego Jorku i New Jersey. Konkurs jest otwarty dla kandydatek ze wszystkich stanów. Fot. Michał Niedźwiedź

Organizatorzy konkursu chcą, aby zdobycie przez laureatki tytułu i korony stanowiło dla nich motywację do większego zaangażowania się w życie polonijne i działalność charytatywną. – Jako Polonia powinniśmy być dumni z naszych młodych reprezentantek i wynagrodzić je za ich odwagę, zaangażowanie w sprawy polonijne oraz za to, że szczycą się swoim polskim pochodzeniem – twierdzi Bogumiła Gładysz. – Zapraszamy młodzież polonijną do brania udziału w podobnych imprezach i zachęcamy do uczestnictwa w różnych akcjach charytatywnych, w których będą brać też udział nasze piękne miss – dodaje.

Obecnie przeprowadzana jest rekrutacja do kolejnej edycji konkursu Miss Polish America, informacje i zapisy dostępne są na www.misspolishamerica.org. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od organizatorów, finał kolejnego konkursu ma się odbyć w czerwcu bądź w październiku br.

opr. Darek Barcikowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -