czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaKomisje w Senacie za odrzuceniem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

Komisje w Senacie za odrzuceniem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

Na wspólnym posiedzeniu komisji Kultury i Środków Przekazu, komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz komisji Ustawodawczej senatorowie przegłosowali odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji w całości.

Senatorzy KO: Krzysztof Kwiatkowski (L), Aleksander Pociej (2P), Barbara Zdrojewska (2L) i Jerzy Fedorowicz (P) podczas posiedzenia połączonych senackich Komisji Kultury i Środków Przekazu, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawczej, 6 września, w Sejmie w Warszawie. Komisje zajmują się projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Fot. Tomasz Gzell/PAP

Za odrzuceniem było 23 senatorów, 11 głosowało przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wniosek o odrzucenie złożyli przewodniczący połączonych komisji Kultury i Środków Przekazu, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawczej.

„Rzadko kiedy tak niewiele – bo to nie jest obszerna nowelizacja – psuje tak wiele w relacjach Polski z tak licznymi. Pierwszy raz w historii tej kadencji Senatu w imieniu trzech przewodniczących połączonych komisji – Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Ustawodawczej – składamy wniosek o odrzucenie projektu w całości” – mówił senator Krzysztof Kwiatkowski.

„Tego projektu nie da się naprawić. Wszystkie opinie eksporterów, z którymi mogliśmy się zapoznać jednoznacznie pokazują, że ta ustawa narusza polską konstytucję, liczne przepisy prawa krajowego, przepisy prawa wspólnotowego wiążące Polskę jako członka Unii Europejskiej i zapisy umowy międzynarodowej wiążącej polski rząd ze rządem Stanów Zjednoczonych” – wskazał Kwiatkowski.

„Jeśli w polskim parlamencie chcemy stać na straży praw i wolności obywatelskich, w tym wolności prasy i mediów, o co walczyli Polacy do roku 1989, swobody wypowiedzi, z której korzysta nie tylko obywatel, ale poszczególne media, wolności gospodarczych, dobrych relacji polski z innymi państwami, które tak jak Polacy szanują ten sam zestaw demokratycznych wartości państwa oraz zaufaniu do Polski jako odpowiedzialnego partnera w relacjach międzynarodowych możemy podjąć tylko jedną decyzję – odrzucić ten projektu w całości” – zaapelował Kwiatkowski.

Przypomniał, że ustawa o radiofonii i telewizji była wielokrotnie nowelizowana. „Żadna nowelizacja nie była tak zła, fatalna i tragiczna w swoich następstwach. Odrzućmy ją razem” – podkreślił.

Anna Kruszyńska/PAP

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -