wtorek, 28 września, 2021
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceKolejny wspaniały sukces polskich studentów w USA

Kolejny wspaniały sukces polskich studentów w USA

Zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach wygrał międzynarodowe, prestiżowe zawody łazików marsjańskich University Rover Challenge. Odbyły się one w dniach 31 maja – 2 czerwca na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Wzięło w nich udział 36 drużyn z 10 krajów świata.

Rok temu w zawodach University Rover Challenge reprezentanci Politechniki Świętokrzyskiej zajęli trzecie miejsce. W tym roku ich łazik był najlepszy. Fot. Politechnika Świętokrzyska

W zawodach University Rover Challenge co roku rywalizują najlepsi konstruktorzy robotów z całego świata. Zespoły konkurują w takich zadaniach jak zebranie próbki, symulowane wsparcie astronauty, przejazd przez trudny teren i serwisowanie sprzętu. Muszą również zaprezentować swoje łaziki i zastosowane w nich rozwiązania technologiczne.

Drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej zdobyła 362.87 punktu, pokonując kanadyjski zespół Ryerson Rams Robotics z Ryerson University (329.5 punktu) oraz Stanford Student Robotics z amerykańskiego Stanford University (323.2 punktu).

Studentom z Polski pogratulował m.in. premier Mateusz Morawiecki. „To kolejne potwierdzenie potencjału drzemiącego w polskiej nauce i gospodarce” – napisał na Twitterze.

W zawodach University Rover Challenge co roku rywalizują najlepsi konstruktorzy robotów z całego świata. Na zdjęciu zwycięski łazik z Kielc. Fot. Politechnika Świętokrzyska

Kielecka ekipa ma na koncie już wiele sukcesów. Do tej pory dwukrotnie zdobyła drugie miejsce, a w ubiegłym roku zwyciężyła w europejskiej edycji zawodów European Rover Challenge (ERC), które odbyły się w Starachowicach. W 2018 roku w zawodach University Rover Challenge reprezentanci Politechniki Świętokrzyskiej zajęli trzecie miejsce.

W tegorocznym konkursie w Utah wystartowało jeszcze 7 innych zespołów z Polski. Ubiegłoroczni zwycięzcy – studenci z zespołu PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej – zdobyli 312 punktów i zajęli czwarte miejsce.

opr. bo

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -