niedziela, 29 stycznia, 2023

Kiedy koniec wiz?

– W bardzo krótkim czasie będzie to możliwe, jak tylko zostaną wszystkie dane potwierdzone – w ten sposób prezydent Donald Trump odpowiedział 23 września br. w Nowym Jorku na pytanie o zniesienie wiz dla Polaków. Kiedy szybko okazało się, że współczynnik odmów wjazdu do Ameryki spadł poniżej wymaganego poziomu 3 proc., pojawiło się pytanie, kiedy dokładnie Polska zostanie włączona do programu ruchu bezwizowego? Tzw. proces wdrożeniowy może bowiem trwać od trzech do sześciu miesięcy.

Fot. Archiwum WEM

Sam prezydent Trump ocenił podczas spotkania z prezydentem Dudą, że jest to kwestia najbliższych miesięcy. – Za parę miesięcy na pewno uda nam się to doprowadzić do końca. Może pan powiedzieć swoim rodakom w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, że prezydentowi Trumpowi się udało, a nikomu innemu się to nie udało – powiedział prezydent Trump do Andrzeja Dudy.           

Z kolei prezydent Duda powiedział dziennikarzom, że skoro warunki zostały spełnione, to być może wizy zostaną zniesione jeszcze przed końcem tego roku.

W wywiadzie dla Polsat News wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział, że 30 września rozpoczną się wszystkie procedury związane ze zniesieniem wiz. – Bo kończy się ten okres, który jest podstawą wskazania, jaki był stopień odmów, czyli początek października oficjalny komunikat amerykański: tak, Polska spełnia te kryteria – tłumaczył.

Zdaniem Pawła Muchy, „przy dobrze rozłożonym w czasie tym mechanizmie, to może być jeszcze ten rok, a na pewno to jest kwestia nie dłuższa, niż kilku miesięcy”. – Więc ta perspektywa już jest naprawdę namacalna. Absolutnie nie sądzę, że to będzie aż do świąt Wielkiej Nocy. Myślę, że to będzie dużo wcześniej niż święta Wielkiej Nocy, jestem tutaj optymistą, być może to będzie jeszcze perspektywa tegoroczna – dodał wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Optymistką jest również ambasador USA w Polsce, która w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy” stwierdziła, że zniesienie wiz będzie możliwe „do końca 2019 roku lub maksymalnie do marca 2020 roku”.

opr. bo

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -