26 października w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody przyznawane przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Uroczystość wpisała się w obchody 80-lecia Instytutu.
Jubileuszowa uroczystość była okazją do uhonorowania trzech osób, które mogą poszczycić się wyjątkowymi osiągnięciami. W trakcie wydarzenia Zofia Kłopotowska – redaktor naczelna tygodnika „Kurier Plus” została uhonorowana nagrodą Marshal Józef Piłsudski Leadership and Achievement Award za jej wyjątkowe osiągnięcia w wydawaniu i zarządzaniu tygodnikiem.
Laureatem nagrody Joseph Conrad Literature Award został Jack Fairweather, dziennikarz i autor bestsellerowej książki „The Volunteer”, która opisuje niezwykłą misję rotmistrza Witolda Pileckiego w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Docenione zostały jego wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury i to, że dzięki swojej książce przybliżył czytelnikom anglojęzycznym historię rotmistrza Pileckiego.
Medal Marie Skłodowska-Curie trafił natomiast w ręce Artura Bartłomieja Chmielewskiego, syna znanego polskiego rysownika Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel. Artur Chmielewski, pracujący jako project manager w NASA, wyróżnienie otrzymał za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań kosmicznych i współpracy z NASA.
Podczas gali przedstawiono pokrótce historię Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, misję, jaka towarzyszy mu od samego początku istnienia i która jest kultywowana przez obecne władze Instytutu, a także aktualną działalność i osiągnięcia placówki. Była to też okazja, by podziękować prezes Instytutu dr Iwonie Kordze oraz jej zespołowi za wysiłek wkładany w zachowanie oraz promowanie polskiego dziedzictwa na terenie Stanów Zjednoczonych.
W gali udział wziął konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Obecni byli również przedstawiciele polonijnych organizacji oraz mediów.
Wieczór uświetnili swoim występem duet Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki oraz Dominik Grzyb.
JLS
Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce jest jedną z najważniejszych placówek polskich poza granicami kraju. Pozycję swoją zawdzięcza w równej mierze zgromadzonym zbiorom, jak i pozanaukowemu dorobkowi. Jest więc depozytariuszem cennych archiwaliów, ale też placówką, której zadania zmieniały się zależnie od wielorakich przemian zachodzących w kraju i na wychodźstwie.
Instytut Józefa Piłsudskiego powstał 4 lipca 1943 r. Wśród założycieli była grupa najbliższych współpracowników marszałka, którzy w wyniku działań wojennych znaleźli się w Stanach Zjednoczonych. Głównym celem założycieli Instytutu w Nowym Jorku było prowadzenie stałej, niezależnej instytucji badawczo-naukowej zajmującej się nie tylko gromadzeniem, przechowywaniem i badaniem dokumentów dotyczących Polski, ale także popularyzowaniem prawdziwej, niezafałszowanej wiedzy o Polsce i jej historii najnowszej.
Od ponad dekady trwa proces digitalizacji zbiorów zgromadzonych w Instytucie. Wybrane kolekcje są już dostępne online dla wszystkich zainteresowanych.
Obecnie pod egidą Instytutu odbywają się sympozja naukowe, uroczystości z różnych okazji takich jak rocznice czy święta narodowe, gale rozdania nagród, spotkania z historykami, prezentacje książek, projekcje filmów, wystawy, lekcje dla młodzieży szkół polonijnych, kiermasze książek. Bieżąca działalność placówki i bogate zbiory sprawiają, że Instytut jest żywą skarbnicą wiedzy o Polsce i Polonii amerykańskiej.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.pilsudski.org.