niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseyJubileusz 30-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w...

Jubileusz 30-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

Rok 2024 to rok jubileuszowy dla Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki, która przez trzydzieści lat funkcjonuje w tym samym mieście (Garfield) i miejscu – w budynku parafii pod wezwaniem świętego, którego obrała za swojego patrona. 3 lutego uroczysta msza święta, której przewodniczył proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Garfield, rozpoczęła rocznicowe uroczystości. Oprawę przygotowali najstarsi uczniowie.

Tradycyjny polonez – z absolwentką szkoły Martą Urbaniak i wicekonsulem Krzysztofem Płaskim w pierwszej parze. Fot. Archiwum szkoły

Jubileuszowy bal

10 lutego w Cosmopolitan w Wayne, NJ odbył się jubileuszowy bal, na który przybyli rodzice, absolwenci, przyjaciele szkoły oraz nauczyciele. Honorowymi gośćmi byli: ksiądz Piotr Hałdaś, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce dr Dorota Andraka oraz prezes terenowy CPSD na New Jersey mgr Maria Paździor-Marchwińska.

Fot. Archiwum szkoły

Dyrektor szkoły Ewa Sadowska-Chętnik, witając wszystkich uczestników, przedstawiła historię szkoły, jej dorobek i osiągnięcia. Złożyła podziękowania uczniom, absolwentom, rodzicom, nauczycielom i sponsorom, dzięki którym szkoła funkcjonuje i stale się rozwija. Ks. Piotr Hałdaś udzielił błogosławieństwa na dalsze lata działalności placówki. Dr Dorota Andraka w swoim wystąpieniu gratulowała osiągnięć i dziękowała za pracę edukacyjną, aktywność pozaszkolną i zaangażowanie nauczycieli, rodziców i uczniów. Pani prezes wręczyła też dyplomy dla pracowników szkoły i rodziców. W imieniu rodziców wystąpiła Jolanta Michalak-Krzysztofczyk. Absolwentów reprezentowała Natalia Sołtys, która ukończyła szkołę w 2018 roku i z sentymentem wspominała wspólnie spędzony czas. Zastępczyni dyrektor Halina Pyttel wyraziła wdzięczność i uznanie dla wszystkich nauczycieli. Podsumowaniem części oficjalnej było podziękowanie grona pedagogicznego dla dyrektor Ewy Sadowskiej-Chętnik, która od wielu lat z powodzeniem kieruje szkołą. Występ absolwentki Olivii Bąk, adeptki aktorstwa, zachwycił profesjonalizmem i brodwayowskim poziomem. Od toastu szampanem rozpoczęto zabawę.

Podczas balu nie mogło zabraknąć jubileuszowego tortu. Fot. Archiwum szkoły

Pełna sala gości: rodziców, absolwentów, nauczycieli i sympatyków szkoły bawiła się wyśmienicie w doskonałych humorach i przy dobrej muzyce Magdaleny Baldych i Simone Band New York. Bal jubileuszowy 30-lecia Szkoły Języka i Kultury im. św. Stanisława Kostki w Garfield był wspaniałym, wspólnym świętem, szampańską zabawą w znakomitej oprawie, w pięknym miejscu.

Fot. Archiwum szkoły

Wspólne świętowanie

Kulminacyjnym punktem obchodów 30-lecia było świętowanie 11 lutego w Wisła Club w Garfield z całą społecznością uczniowską (od przedszkolaków do maturzystów). Program uroczystości był bardzo bogaty i atrakcyjny. Nad całością czuwali konferansjerzy Victoria Bilack i Łukasz Wyczawski z klasy 10.

Gościem honorowym był wicekonsul RP Krzysztof Płaski. W części oficjalnej, po hymnie państwowym odśpiewanym przez całą szkołę, głos zabrał wicekonsul RP, który podkreślił znaczenie szkolnictwa polonijnego oraz odczytał listy gratulacyjne dla szkoły od Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy i konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego.

Dużą atrakcją dla dzieci był pokaz magika. Fot. Archiwum szkoły

Po wystąpieniu dyrektor Ewy Sadowskiej-Chętnik zaczęła się część artystyczna, którą rozpoczęły Julia Fila z klasy 9 i Emma Nowobilska z klasy 8 – skrzypce oraz ubiegłoroczna absolwentka Magdalena Pobiarzyn – gitara, wykonując wiązankę polskich melodii ludowych. Następnym punktem programu były tańce. W polskim tańcu narodowym – polonezie – zaprezentowali się przedszkolacy, którzy oczarowali wszystkich swoim występem. Następnie brawurowego krakowiaka odtańczyła klasa 1, a polka w wykonaniu szkolnego Kółka Teatralnego „Radosny Krąg” uwieńczyła taneczne popisy. Cała szkoła przy akompaniamencie szkolnego muzyka odśpiewała okolicznościową piosenkę „30 lat minęło”, a liceum zaprezentowało się w humorystycznej scence obrazującej życie szkoły i piosence „Hej, uczniowie”. Występy ukazały wszechstronność, umiejętności i zaangażowanie wszystkich uczniów w życie szkoły.

Fot. Archiwum szkoły

Marta Urbaniak – absolwentka szkoły, prowadząca Studio K Dance Center – podjęła się karkołomnego przedsięwzięcia, przygotowała i poprowadziła wraz z wicekonsulem w pierwszej parze poloneza z całą szkołą! Było to imponujące rozpoczęcie zabawy. Uczniowie bawili się doskonale przy muzyce DJ Sławka, a w międzyczasie serwowane były przekąski i napoje. Dodatkową rozrywką był występ magika, który wzbudził wiele emocji, zwłaszcza u najmłodszych, i aktywne stacje artystyczne: prace plastyczne, tatuaże, malowanie twarzy i wykonywanie bransoletek. Nad całością czuwali zaangażowani rodzice, dzięki którym jubileusz był świętowany z rozmachem i na długo pozostanie w pamięci.

Ewa Bluj

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -