wtorek, 19 marca, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkJubileusz 150-lecia parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie

Jubileusz 150-lecia parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest najstarszą polską parafią w archidiecezji nowojorskiej i jedyną zlokalizowaną na Manhattanie. W tym roku obchodzi 150-lecie istnienia. Jubileusz ten celebrowany był 8 maja podczas mszy św., którą odprawił kardynał Timothy Dolan.

Jubileusz 150-lecia parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie celebrowany był 8 maja podczas uroczystej mszy świętej. Fot. Dariusz Wójcik

Z potrzeby serca

Początki polonijnej parafii na Manhattanie sięgają 1872 r., kiedy to powstało Towarzystwo Pomocy, które zapoczątkowało starania związane z powstaniem polskiego kościoła. Na Manhattanie mieszkało wówczas około dwóch tysięcy Polaków, którzy prowadzili swoje sklepy, zakłady i towarzystwa pomocy, a nawet wydawali gazety w języku polskim, jednak nie mieli własnej parafii – i bardzo chcieli to zmienić. Dlatego powołano do życia Towarzystwo św. Stanisława Biskupa i Męczennika, które zajęło się tworzeniem parafii. Dwa lata później wybudowano mały drewniany kościółek przy ul. Henry 318, po czym w 1878 r. zakupiono budynek należący do zboru poprezbiteriańskiego przy ul. Saton 47 i do czasu wybudowania nowej świątyni tam odprawiono msze św. po polsku. Obecny kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika, mieszczący się przy 101 E 7th Street na East Village, jest trzecią lokalizacją parafii. Poświęcenie kościoła odbyło się 19 maja 1901 r., zaledwie rok po położeniu kamienia węgielnego.

Na przestrzeni lat polski kościół na Manhattanie odwiedziło wiele wybitnych postaci, które zapisały się w historii Polski i Ameryki, a niektóre z nich wręcz zmieniły jej bieg. Jedną z tutejszych parafianek była słynna aktorka, zaliczana do najpiękniejszych kobiet swojej epoki – Helena Modrzejewska, której podobno kilkakrotnie towarzyszył przyjaźniący się z nią Henryk Sienkiewicz. W nabożeństwach uczestniczyli też Ignacy Paderewski, gen. Józef Haller, gen. Władysław Sikorski czy gen. Tadeusz Bór-Komorowski. Parafię dwukrotnie odwiedził też prezydent Lech Wałęsa.

Centrum polonijnego życia

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika od początku skupiała wokół siebie polonijną społeczność w Nowym Jorku, stanowiąc nie tylko miejsce kultu, ale też prężnie działające centrum polonijnego życia, w którym kultywowane były polskie tradycje i zwyczaje. Również dziś pełniący w niej posługę duszpasterze starają się podtrzymywać tradycje religijno-patriotyczne, angażując kolejne pokolenia Polonii w działalność m.in. Liturgicznej Służby Ołtarza, Polskiej Szkoły Sobotniej im. O. Augustyna Kordeckiego, Rodziny Różańcowej, Odnowy w Duchu Świętym, Towarzystwa Imienia Jezus, Klubu Seniora im. Jana Pawła II oraz wielu innych towarzystw i organizacji.

Od 1986 r. do dzisiaj opiekę duszpasterską nad kościołem św. Stanisława Biskupa i Męczennika sprawują oo. paulini. – Obecność w parafii, w czasie jej jubileuszu, przyjmuję jako szczególną łaskę od Stwórcy. Każdego dnia, przekraczając próg kościoła, by sprawować sakramenty święte, nawiedza mnie poczucie kontynuacji dzieła moich rodaków, którzy wybudowali tę świątynię, miejsce modlitwy w ojczystym języku, oazę bezpieczeństwa i nadziei. Ofiarowali swój czas, pracę i oszczędności, zasługując na nasz szacunek i dozgonną pamięć. Księgi parafialne, archiwalne dokumenty, a także stare fotografie przekazują kolejnym pokoleniom niezwykłą historię tej parafii, tworzoną przez ludzi z wielką determinacją i apostolską gorliwością – mówi o. Michał Czyżewski.

O wyjątkowej historii parafii świadczy też wnętrze świątyni bogate w artystyczne zdobienia i historyczne elementy. Na ścianach znajdują się malowidła wykonane przez Adama Stykę. Świątynia posiada relikwie swojego patrona – św. Stanisława Biskupa i Męczennika, św. Pawła Pierwszego Pustelnika, św. Jana Pawła II, św. siostry Faustyny Kowalskiej, a także bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Są także tablice dedykowane Helenie Modrzejewskiej oraz ks. prałatowi Janowi Strzeleckiemu. Na elewacji kościelnego budynku znajduje się płaskorzeźba poświęcona atakom terrorystycznym na WTC z 11 września 2001 r. wraz z prochami polskich ofiar, której twórcą jest śp. Andrzej Pityński, który również wykonał popiersie Jana Pawła II stojące od 1991 r. przed kościołem.

Mszę św. celebrował kardynał Timothy Dolan, arcybiskup metropolita Nowego Jorku. Fot. Dariusz Wójcik

Symbol polskiego dziedzictwa

Tak jak 150 lat temu, tak i dziś, parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie stanowi ostoję polskości, nie tylko niestrudzenie krzewiąc wśród Polonii wiarę, ale też wypełniając rolę depozytariusza polskiego dziedzictwa i wartości na amerykańskiej ziemi. Na fakt ten zwrócił uwagę obecny na jubileuszowej uroczystości konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, który w krótkim przemówieniu podkreślił, że kościół ten jest „symbolem fundamentalnego wkładu Polaków w budowanie tego, co dzisiaj nazywamy wspaniałym Nowym Jorkiem”. Przypomniał też, że w ciągu lat wzmożonej emigracji z Polski do USA parafia była bezpieczną przystanią dla ludzi, którzy czasem nie z własnej woli zmuszeni byli opuścić ojczyznę, pomagała emigrantom odnaleźć się w nowych realiach życia na obczyźnie. – Stała się epicentrum polskości i promowania polskich wartości, również tych pozareligijnych – stwierdził konsul.

W uroczystości wziął udział konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki (czwarty z lewej). Fot. Dariusz Wójcik

W uroczystej mszy św. wziął też udział biskup Witold Mroziewski, biskup pomocniczy dzielnicy Brooklyn, przedstawiciele duchowieństwa z całego wschodniego wybrzeża, w tym paulini z Amerykańskiej Częstochowy, oraz zaproszeni goście, jak również liczna Polonia reprezentująca szeroki przekrój działających w metropolii nowojorskiej organizacji i stowarzyszeń.

Parafianie są bardzo dumni ze swojej parafii, przyjeżdżają tutaj z najdalszych dzielnic Nowego Jorku, pokonując często ponadgodzinne korki uliczne, ponieważ jak sami podkreślają lubią, doceniają, czują się Polakami, czują wdzięczność za to, że ich dzieci mówią po polsku, dzięki szkole działającej przy parafii. Dla niektórych z nich ta parafia jest domem – mówi proboszcz parafii o. Karol Jarząbek, zapraszając do zapisania się do parafii oraz przypominając, że rok jubileuszowy trwa nadal, aż do 18 września, i przewidziane są jeszcze kolejne wydarzenia, które wpiszą się w obchody jubileuszu.

Lekcja z „Białym Orłem”

Dzień przed jubileuszową mszą św. artykuł w „Białym Orle” stał się pomocą naukową na lekcji, podczas której uczniom Szkoły Polskiej im. o. Augustyna Kordeckiego przybliżono historię parafii. Fot. Dariusz Wójcik

A dzień wcześniej, w sobotę, 7 maja, w Szkole Polskiej im. O. Augustyna Kordeckiego, działającej przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie, podczas lekcji religii uczniom została przypomniana historia parafii. Podczas lekcji tekstem posiłkowym był artykuł w gazecie „Biały Orzeł” o historii parafii. Uczniowie rozwiązali również krzyżówkę, zamieszczoną na łamach gazety – w dodatku „Biały Orzeł Junior”. – Wspólne czytanie prasy jest jedną z metod edukacyjnych, oswajających młodego człowieka z tekstem papierowym. W dobie elektroniki papierowe wydania gazet są wśród młodego pokolenia niezbyt popularne. Uczniowie z entuzjazmem wertowali stronice gazety, wypatrując znajomych obiektów na fotografiach – mówi o. Michał Czyżewski, dodając, że dla młodszych uczniów przygotowane były w kopertach puzzle przedstawiające kościół parafialny, a ich zadaniem było złożenie małych fragmentów obrazka w całość. W ten sposób, łącząc naukę z zabawą, buduje się przywiązanie do kościoła młodego pokolenia, które kiedyś przejmie odpowiedzialność za dbanie o polskie dziedzictwo.

Więcej informacji o parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie można znaleźć na stronie: www.stanislauschurch.us.

Joanna Szybiak

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -